Diabetes Mellitus' lu hastalarda bilgisayarlı vücut tomografisi ile pankreas büyüklüğündeki değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 37677
  2. Yazar: VAHİT ÜREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT EFE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
69 ÖZET * Bu çalışmada 10' ar vak'alık Tip I ve Tip II diabet vak'alarıyla, sağlıklı kontrol vak' alarmda bilgisayarlı tomografi tekniği kullanılarak pankreasların baş, gövde ve kuyruk bölümlerinin çapları ölçülmüş ve nor mal kontrol grubu vak' alarmda elde ettiğimiz bulgularla karşılaştırma ya pıldığında : a) Tip I diabetlilerde farkların küçük olduğu, b) Tip II diabetiklerde ise pankreasın büyüdüğü saptanmıştır. Bizden önce ultrasonografi tekniği kullanılarak yapılan araştırma larda pankreasın alan ölçümleri ve çap ölçümleri yapılmış ve kısmen benzer sonuçlara varılmış bulunuyordu. Biz daha güvenilir bir ölçüm tek niği olarak kabul ettiğimiz Bilgisayarlı Tomografi tekniğini kullandık. Bu nedenle elde ettiğimiz kesin çap ölçümlerine dayanan matematiksel so nuçlar, ultrasonografik ölçümlere göre üstünlük arzetmektedir. Literatür de BT ile yapılan başka bir çalışmaya rastlamadık. Tip I diabetiklerde pankreasın küçük bulunmasının izahında ya se- konder bir atrofi veya pankreasta büyümesinin duraklaması gibi hipotez ler ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
-70- SUMMARY In this study, we compared the diameters of caput, corpus and caudal parts of the pancreas in 10 type I and 10 type II diabetic patients with normal control subjects by using CT. Meanwhile, a) In type I diabetics the pancreas was found to be small. b) In type II diabetics, it was found that pancreas was enlarged. In recent studies, by using ultrasonography the areo and diameter measurements of pancreas have been made and similar results have been reported. We used CT, because we found it more dependable. For this reason, the exact diameter meausements with CT are more valuable than the mea surements with ultrasonography. We couldn't find another study made by CT in the literature. We can explain the diemensional decrease of the pancreas in type I diabetics with a seconder atrophy or a decelaration in of pancreatic development.