Akut Poststreptokoksik Glomerülonefrit' te serum ve idrar beta 2 mikroglobulin değerleri
- Tez No: 37676
- Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
-32- ÖZE T Çalışmamıza APSGN tanısı konan 17 vaka ile normal sağlıklı 11 vaka alındı. Vakaların serum, idrar kreatinini ve kreatinin kli- rensleri ile serum ve idrar beta2-M düzeyleri saptandı. Aldığımız sonuçlar beta2-M' in,GPR'nin minimal azal masında serum kreatinine göre daha duyarlı olduğu ve se rum kreat ininin normal bulunmasına karşılık beta2-Mfin yükseldiğini göstermiştir. Elde ettiğimiz bu sonuçları literatür ile karşı laştırdığımızda, sonuçların literatüre uygun olduğunu sap tadık. (28)
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY II healthy children and 17 -children who had the diagnose of APSGN.were examined in our study. In our study we measured serum creatinine and creatinine clearences and urine beta2 microglobulin levels. The results showed that beta2 microglobulin is more sensitive than serum creatinine in minimal decreases of GFR,and beta2 microglobulin levels were increased in instances altough serum creatinine levels were normal. When we compared the results of our study and the results of the references. we found a significant simila rity. (28)