Yenidoğanda intrakranial kanama: vakum uygulaması ile ilişkisinin kranial ultrasonografi ile araştırılması
- Tez No: 37678
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 55 - ÖZET VE ile doğan 35 miadında bebeğin kranial ultrasonogra- fi ile incelendiği bu çalışmamızda, VE'ün intrakranial kana maya neden olup olmadığı araştırılmıştır. İncelenen 35 bebek ten sadece birinde intrakranial kanama saptanmış ancak ağır asfiksiyle doğan bu bebekte VE, kanama nedeni olarak doğru dan suçlanmamıştır. Komplikasyon oranları literatürdeki diğer çalışmalarla benzerlik gösteren bu araştırma sonucunda, VE'ün prensiplerine uygun kullanımının fetal morbiditeyi artırmadı- ğı, ancak yine de ciddi kranial zedelenmelere yol açabilece ği görülmüştür. Özellikle asfiksi riski taşıyan doğumlarda, herhangi bir vajinal doğum yöntemi yerine, sezaryenle doğumun fetal morbiditeyi azaltmakta etkili olabileceği düşünülmeli dir.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY This study was undertaken to determine whether a relation existed between vacuum extraction (VE) and intra cranial hemorrhage in term newborns. Cranial ultrasonography was used to look for intracranial bleeding. 35 newborn babies born at term were included in this study and only one of them was found to have intracranial hemorrhage. As this baby was severly asphyxiated at birth, this lesion couldn't be attributed to VE alone. The incidence of cranial complica tions in this study were found to be similar to those in the literature. The careful and proper use of VE did not seem to increase fetal morbidity compared to other instrumental vaginal births. However, it must be kept in mind that VE can cause serious scalp and cranial injuries. Especially in patients who are at great risk of asphyxia, a well-timed cesarean section may eliminate a significant portion of fetal morbidity associated with instrumental vaginal births.