Transüretral rezeksiyon sonrası oluşan üretra darlıklarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of urethral stricture after transurethral resection
  1. Tez No: 376782
  2. Yazar: EMRULLAH DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜNAL SERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde gerçekleştirilen TUR ameliyatları sonrasında görülen üretra darlıklarını ve buna yol açan etkenleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Kliniğimizde, ocak 2010 ile ocak 2013 tarihleri arasında TUR-P operasyonu yapılan 301 erkek hasta üzerinde gerçekleştirilen 331 TURProstat işlemi retrospektif olarak incelendi. Hastalar yaş, darlığın yeri, darlığın uzunluğu, TUR süresi, TUR sayısı, TUR sonrası geçen süre, TUR esnasında kullanılan resektoskop çapı, resektoskop tipi, reseksiyon süresi, TUR esnasında kullanılan enerji kaynağı gücü ve tipi, operasyon sonunda konulan sondanın çapı, tipi ve postoperatif kalış süresi, operasyon sonunda sonda traksiyonu yapılıp yapılmadığı, preoperatif idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı, üretra darlığı gelişenlerde yapılan internal üretrotomi sayısı açılarından karşılaştırıldı. TUR işlemi 24 fr (Karl Storz) ve 26 fr (Gyrus Acme) resektoskop kılıfları ile yapıldı. TUR işleminde 24 fr resektoskop kılıfı ile yapılan hastalarda konvansiyonel enerji kaynağı, 26fr resektoskop kılıfı ile yapılan hastalarda plasmakinetik enerji kaynağı kullanıldı. Üretra darlığı saptanan hastaların darlığı Sachse modeli soğuk kesi optik internal üretrotom ile açıldı. Bulgular: Toplam 301 hastaya 331 adet TUR işlemi yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 71.4 (50-90) tü. 21 hastada (% 6.9) TUR sonrası üretra darlığı görüldü. Üretral darlık gelişen hastaların ortalama takip süresi 5.5 ay ( 1-24 ay) idi. Darlıkların büyük çoğunluğu Bulböz ve Membranöz üretrada olup ortalama darlık uzunluğu 0.95 cm idi. Çalışmamızda TUR sırasında reseksiyon süresi artan hastalarda ve preoperatif idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda üretral darlık gelişme riskinin daha fazla olduğu bulundu. Sonuç: TUR işlemi sırasında preoperatif idrar yolu enfeksiyonunun uygun antibiyotikle tedavisi, resektoskop girişinin yeterli lubricant ile ve direkt gözlem altında yapılması, resektoskoptan elektrik kaçağı olmamasına dikkat edilmesi, reseksiyon süresinin çok uzun tutulmaması durumunda hastaların üretral darlık gelişim riskinden daha fazla korunacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to urethral stricture after TUR operations and the factors that led to it investigate, performed in our clinic. Material and Method: In our clinic, 331 TUR-prostate operations performed 301 male patients who underwent TUR-P between January 2010 and January 2013 were retrospectively analyzed. The patients were compared in terms of age, stricture location, stricture length, TUR time, number of TUR, time after TUR, the resectoscope diameter used during TUR, resectoscope type, resection time, the power of energy sources and type used during TUR operation, The urethral catheter diameter, type and postoperative duration time placed at the end of operations, has been or has not been performed traction at the end of the operation, whether preoperative urinary tract infection, urethral stricture developed in terms of the number of internal urethrotomy were compared. TUR operation was performed with 24 fr (Karl Storz) and 26 fr (Gyrus Acme) resectoscope sheaths. At the patients who underwent resection with 24 fr resectoscope sheath in TUR operation was used for conventional energy sources. At the patients who underwent resection with 26 fr resectoscope sheath in TUR operation was used for plasma-kinetic energy sources. Stricture of urethral Stricture detected on patients was opened with Sachse model cold cut optical internal urethrotomy. Results: Total 301 patients was performed 331 TUR operations. The mean age of patients were 71.4 (50-90). In 21 patients (6.9%), urethral stricture was seen after TUR. Mean followup of patients with urethral stricture was 5.5 months (range 1-24 months). The majority of strictures in bulbous and membranous urethra and stricture length the average was 0.95 cm. In our study, increased resection time at the patients during TUR and patients with preoperative urinary tract infection, was found to have a greater of risk development urethral stricture. Conclusion: In the case of that has been concluded will be More protected from the risk of urethral stricture development at the patients of preoperative appropriate antibiotic treatment of urinary tract infections during TUR operation, resectoscope entry to be done with sufficient lubricant and under direct observation, be sure that there is not leakage of electricity from resectoscope, the short duration of resection time.