Akciğer hidatik kistinin tedavisinde radyofrekans termal ablasyon (RFTA)' un yeri (EX-VİVOçalışma)
The role of radi̇ofreqiencythermal ablati̇on (RFTA) i̇n treatment of puşmonary hydati̇d CYS (ex-vi̇vo study)
- Tez No: 376781
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ CERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda akciğer hidatik kistinin tedavisinde mevcut tedavilere alternatif olarak Radyofrekans Termal Ablasyon (RFTA) yönteminin uygulanabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mezbahaneden uzman veteriner hekim kontrolünde yeni kesilmiş ve hidatik kist bulunan sığır akciğerleri telefonla iletişime geçilerek 30 dakika içerisinde alındı. Alınan kist hidatikli akciğerler, herhangi bir mayi içerisine konulmadan, buz akülerinin bulunduğu steril laboratuvar taşıma kabı içerisinde, 2-8 santigrad derece aralığında N. E. Ü. M. T. F. deneysel hayvan laboratuvarına 20 dakika da getirildi. Çalışmamız uygulama ısısına göre 3 gruba ayrıldı. Her grup kendi içinde uygulama derecesine göre 3 alt gruba ayrıldı ve 9 çalışma grubu oluşturuldu. Tüm gruplar toplam 9 seansta çalışıldı. Her çalışma grubu için 1'er adet olmak üzere toplam 9 adet sığır akciğeri kullanıldı. Her akciğerde 5'er adet kist üzerinde çalışıldı. Birinci grup için 15 (5+5+5), ikinci grup için 15 (5+5+5), üçüncü grup için 15 (5+5+5) adet olmak üzere toplam 45 adet canlı kist üzerinde çalışıldı. Çalışmamız akciğerler temin edildikten sonra hazırlanarak zaman kaybı olmadan uygun laboratuvar şartlarında (izole edilmiş ve nispeten dış ortamla ilişkisi kesilmiş, dış ortamdan ışık almayan, kendisine ait ışıklandırma sistemi ve havalandırma sistemi olan, ortamı UV (ultraviyole) ile sterilize edilmiş, kullanılan malzemeler otoklavda sterilize edilmiş, normal oda sıcaklığı (18-22 santigrad derece) ve steril ortamda, deney hayvanları için kullanılan krom nikel masanın üstü steril örtüyle kapatılarak) çalışmaya hazırlandı. Temin edilen akciğerler her biri için ayrı ayrı steril eldiven kullanılarak steril krom nikel kaplar içerisinde hazırlanan çalışma masasında steril USG probu kullanılarak radyoloji uzmanı ile birlikte kistlerin boyutu ölçüldü ve kaydedildi (Ek 1). Boyutu ölçülen kistlerin içerisinden steril enjektör ile her bir kistten ayrı ayrı 1' er cc mayi alınarak aynı laboratuvar ortamında mikrobiyoloji uzmanı ile birlikte değerlendirildi. % 1 eozin ile yapılan boyamanın ışık mikroskobunda incelenmesi sonucunda protoskolekslerin elipsoid şekillerini kaybetmeyen ve içlerine eozin boya almayanlar canlı olarak kabul edildi. Canlı olarak değerlendirilen kistlerin içine radyoloji uzmanı ile birlikte radyofrekans (RF) iğnesi yerleştirilerek 7 dakika, 9 dakika ve 11 dakika süre ile 90 santigrad derece, 100 santigrad derece ve 110 santigrad derecede RFTA uygulandı. RFTA işlemi sonrası kist, etrafında 1cm sağlam akciğer dokusu olacak şekilde steril bistüri ile kesilerek çıkartıldı ve steril patoloji kabı içerisine konularak formaldehit solüsyonunda fikse edildi. Patoloji uzmanı ile birlikte doku takip cihazında takip edildikten sonra parafin bloklara gömülerek kesitler alındı. Alınan kesitler Hematoksilen&Eozin boyası ile boyandı. Işık mikroskobunda incelenerek germinatif membran harabiyeti değerlendirildi ve parçalanma oranları kayıt edildi. Çalışma sonunda ortaya çıkan atıklar tıbbi atık yönetmeliğinde anlatıldığı gibi yırtılmaya, delinmeye, patlamaya ve taşımaya dayanıklı; orijinal orta yoğunluklu polietilen hammaddeden sızdırmaz, çift taban dikişli ve körüksüz olarak üretilen, çift kat kalınlığı 100 mikron olan, en az 10 kilogram kaldırma kapasiteli, üzerinde görülebilecek büyüklükte ve her iki yüzünde“Uluslararası Biyotehlike”amblemi ile“DİKKAT TIBBİ ATIK”ibaresini taşıyan kırmızı renkli plastik torbalara konularak ağızları sıkıca bağlandı ve sıkıştırılmadan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi (N. E. Ü. M. T. F) hastanesi tıbbi atık depolama merkezine gönderildi. Bulgular: RFTA işlemi sonucunda germinatif membranın parçalanma oranı en düşük % 10 olurken en yüksek % 100 olarak gözlendi. Ortalaması %69,11±27,12 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study we aimed to investigate the feasibility of Radiofrequency Thermal Ablation (RFTA) method in the treatment of pulmonary hydatid cysts as an alternative to existing treatments. Materials and Methods: Fresh-cut hytatid cyst located beef lung were taken from the slaughterhouse without delay within half an hour by telephone contact under the control of an expert veterinarian. Received hydatid cyst located beef lung were brought to the laboratory of N. E. Ü. M. T. F. experimental animals in 20 minutes without being added to any mai in private vehicles where ice packs in it sterile transport container in the range of 2-8 degrees Celcius. Our study were divided into 3 groups according to the application of heat. According to the degree of their applications in each group were divided into three sub-groups and 9 working groups were formed. All groups were studied in a total of 9 sessions. A total of 9 bovine lung was used including one for each sub-group, each lung was including 5 items. for the first group including 15 items (5 +5 +5), for the second group of 15 (5 +5 +5), for the third group of 15 (5 +5 +5) units in total, over 45 live cysts were studied. Our study is created after obtaining of the lungs without a loss of time in appropriate laboratory conditions; isolated and relatively dismissed from the external environment, been not exposed to light from outside, have its own lighting system and air conditioning system, the UV (ultraviolet)-sterilized environment, the materials used in autoclave sterilized, normal room temperature (18-22 degrees Celsius) and sterile medium, nickel chrome table used for experimental animals was prepared for operation after closing by sterile covering. The size of the cysts of obtained lungs were measured and recorded with radiologist by using sterile gloves, sterile desk prepared in sterile nickel chrome containers and sterile ultrasound probe for each ( appendix 1). One cc mai was obtained by streile syringe from each cyst that size was measured and was evaluated in the same laboratory with microbiology specialists. At the end of the examination of 1% eosin staining under a light microscope the protoscolexs that did not loose the form of ellipsoid and that did not take eosin stain was considered to be live. Radiofrequency (RF) needle was placed in the cysts that were evaluated as live with radiologists and RFTA was applied 7 minutes, 9 minutes, 11 minutes and 90 degrees Celsius, 100 degrees Celsius and 110 degrees Celsius After the process of RFTA, cysts were excised with around 1cm healthy lung tissue by a sterile scalpel and placed into a container of sterile pathology and were fixed in formaldehyde solution. Tissue tracking device was followed with the pathologists and after embedding in paraffin blocks were sectioned. The sections that were taken are stained with hematoxylin and eosin. The germinative membrane damage was evaluated by examining with light microscopy and degradation rates were recorded. At the end of the study medical wastes were put into red plastic bag of the original medium density polyethylene raw material sealed, double bottom and welded bellows manufactured, double-layer thickness of 100 microns, at least 10 kg lifting capacity, on which size can be seen,“International Biohazard”emblem“ATTENTION MEDICAL WASTE labeled and on both sides ”which is resistant to tear, puncture, explosion and carry as described in medical waste regulationsand bound tightly without compression and has been sent to N. E. Ü. M. T. F. (Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty) hospital medical waste storage center. Results: The lowest fragmentation rate of germinative membrane after RFTA was observed as 10%, while the highest rate was 100%. The average was determined as 27.12 ± 69.11%.