Periampuller bölge tümörlerinde izole roux loop pankreatikojejunostomi tekniğinin klasik pankretikojejunostomi ile karşılaştırılması
Comparison of isoleted roux loop pancreaticojejunostomy technique with classic pancreaticoduodenectomy in periampullery region tumors
- Tez No: 376783
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç Kliniğimizde periampuller bölge tümörü tanısı konularak pankreatikoduodenektomi yapılan hastalarda izole Roux loop pankreatikojejunostomi tekniği ile tek ans üzerine uygulanan klasik tekniğin sonuçlarını karşılaştırdık.Bu sayede hastaların klinik, radyolojik ve patolojik özelliklerine göre en uygun tedavi protokolünü ortaya çıkarmayı amaçladık. Yöntem Kliniğimizde 2005 –2013 tarihleri arasında periampuller bölge tümörü tespit edilip pankreatikoduodenektomi uygulanmış 61 hasta iki gruba ayrıldı.33 kişilik birinci gruba pankreas anastomozunun mide ve bilier anastomozlardan ayrı tutulduğu“izole roux loop pankreatikojejunostomi”prosedürü uygulanırken 28 kişilik ikinci gruba tüm anostomozların peşpeşe tek ans üzerine yapıldığı“klasik pankreatikojejunostomi”işlemi tercih edildi. Bulgular İzole roux loop pankreatikojejunostomi uygulanan hastaların %72.7'si, klasik pankreatikojejunostomi uygulanan hastaların %78.6'sı erkek hastalardan oluşuyordu.Yaş ortalaması izole grupta 59.72 ± 10.72 iken tek ans üzerine rekonstrüksyon yapılan grupta 64.64 ± 7.18 idi.Cinsiyet,tümör boyutu,evresi iki grupta istatistiksel olarak aynı iken yaş ortalaması izole ans grubunda düşük tespit edildi. İki grup arası hastanede yatış, operatif mortalite, metastaz oranları, operasyon süreleri, intraoperatif kan ürünü transfüzyon miktarları, operasyon süreleri ve son olarak komplikasyonların dağılımı açısından istatistiksel düzeyde fark oluşturacak sonuç ortaya çıkmadı. Sonuç İzole roux loop pankreatikojejunostomi işlemi karın içi orjinal anatomik yapı üzerinde daha çok değişiklik yapılan ve daha fazla emek gerektiren olası komplikasyonlara daha fazla eğilimli bir işlem olmasına rağmen aynı oranda yararlılık sağlamamaktadır.Operasyon süresi değişmemektedir..Klinik olarak önem arzeden birçok parametre iki grup arasında benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose We have compared the results of isoleted roux loop pancreaticojejunostomy technique with the classic technique applied on a single ans on patients who were diagnosed with periampullary region tumor and went trough pancreaticoduodenectomy in our clinic. In this way we aimed to figure the most appropriate treatment protocol in accordance with the patients clinic, radiologic and pathological features. Method 61 patients who were diagnosed with periampullary region tumor and went through pancreaticoduodenectomy in our clinic between 2005 and 2013 were splitted in to two groups. While the“isolated roux loop pancreaticojejunostomy technique”where the pancreas anastomosis is separated from the stomach and the bilier anastomosis, was aplied to the first group which was formed by 33 patients, the“classic pancreaticojejunostomy technique”where all the anastomosis are done consecutively over a single ans was practiced on the second group which was formed by 28 patients. Findings The %72.7 of the patients who went trough the isolated roux loop pancreaticojejunostomy and the %78.6 of the patients who went through the classic pancreaticojejunostomy were male. While the avarage age was 59.72 ± 10.72 in the isolated group, it was 64.64 ± 7.18 in the group where the reconstriction was done on a single ans. While the gender, tumor size and stage were statiscally the same, the avarage age was found low in the isolated ans group. There was no statiscally significant differences in the aspects of the stay at hospital, operative mortality, metastasis rate, operation time, intra-operative blood product transfusion amount, operation time and last, the distribution of the complications Conclusion Even though the isolated roux loop pancreaticojejunostomy is a technique where more changes are done to the original anotomic structure of the abdomen and requires more labour and also has a more tendency to complications, it does not provide the same amount of efficacy. Operation times do not change. The parameters which are clinically high concerned were found similar in both groups.