Annedeki major depresyonun fetal kord kanı tümör nekrotizan faktör alfa düzeyi üzerine etkisi
Effect of maternal depression to tumor necrosis factor alpha levels in fetal cord blood
  1. Tez No: 376792
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM KUCUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada annedeki major depresyonun fetal kord kanında TNF- alfa düzeyi üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Konya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerine Ekim 2011 ve Aralık 2012 tarihleri arasında elektif sezaryen için başvuran gebelerden kriterlere uyan 58 gebe çalışmaya dahil edildi. Gebeliğinde depresyon tanısı alan 28 anne ve depresyon tanısı almayan ilk 30 anne kontrol grubu olarak karşılaştırıldı. Gebeliğinde depresyon tanısı alan anneler ile gebeliğinde depresyon tanısı almayan anneler arasında yaş, çalışma durumu, gelir düzeyi, düşük doğum öyküsü, bebeğin cinsiyeti ve sezaryen sırasında uygulanan anestezi şekliyönünden anlamlı bir fark bulunmadı. Gebeliğinde depresyon tanısı alanannelerin gebelik süresi ve bebeklerinin doğum ağırlığı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşüktü. Gebeliğinde depresyon tanısı alan annelerin bebeklerinin kord kanındaki TNF-alfa seviyesi, gebeliğinde depresyon tanısı almayan annelere göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Bulgularımız gebelik sürecinde major depresyonun annelerin sadece ruhsal ve psikososyal işlevselliğini etkilemediği aynı zamanda gelişmekte olan fetal beyinde TNF-alfa gibi proinflamatuvar sitokinler aracılığı ile nörogenezi etkileyebileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız gebelik sürecinde anne depresyonun tanı ve tedavisinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to present the effect of major depression of mother on the level of TNF- alpha in fetal cord blood. The review included 58 pregnant women meeting criteria from pregnant women who applied for elective cesarian to Konya Training and Research Hospital and Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Gynaecology and Obstetrics Clinics between October 2011 and December 2012. 28 mothers diagnosed with depression during pregnancy and first 30 mothers without a diagnosis of depression were compared as control groups. No significant differences in terms of age, work status, income level, abortion history, gender of baby and anaesthesia method during cesarian were found between mothers diagnosed with depression during pregnancy and those without a diagnosis of depression. Pregnancy period and birth weights of babies of mothers diagnosed with depression during pregnancy were significantly lower. The levels of TNF-alpha in cord blood of babies of mothers diagnosed with depression during their pregnancy were significantly higher with respect to those of mothers who didn't diagnosed with depression during pregnancy. Our evidence motivates conclusion that major depression during pregnancy process may effect not only mental and psychosocial functions of mothers, but also neurogenesis by means of proinflammatory cytokines like TNF-alpha in developing fetal brain. Our review manifests significance of diagnosis and treatment of mother depression during pregnancy process.