Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların kendini algılama durumunun yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of chronic renal failure detection condition of patients with quality of life itself
- Tez No: 376804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, kronik böbrek yetmezliği olan hastaların kendini algılama durumunun yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirerek elde edilen bulgular ile bakıma ilişkin öneriler oluşturmak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma Ekim 2013- Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul il sınırları içerisinde Avrupa yakasındaki bir eğitim ve araştırma hastanesinde kronik böbrek yetmezliği tanısı konulmuş (1 yıl ve üzeri) diyaliz ünitesi ve nefroloji servisinde yatarak tedavi gören 100 hasta ile yürütüldü.Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Bilgi Toplama Formu”,“Sosyal Karşılaştırma Ölçeği(SKÖ)”ve“Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Formu(KDQOL)”olmak üzere üç form kullanıldı. Verilerin çözümlenmesinde; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, varyans analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 46,00±15,118'dir. Hastaların %53'ü erkeklerden, %49'u evli, %33'ü ev hanımı, %34'ünün ilkokul mezunu ve %41'inin de çocuk sahibi olmadığı görüldü. Hastaların %41'inin eşlik eden hastalığı hipertansiyon olduğu, %36'sının 7-10 yıldır böbrek hastası olduğu ve %50'sinin hemodiyaliz ve diğer %50'sinin periton diyalizi tedavisi gördüğü tespit edildi. Hastaların SKÖ ölçeği toplam puanları 51 ve 108 arasında değişmekte olup ortalaması ise 85,33±11,632 olarak bulundu. KDQOL-36 ölçeği alt boyutlarının ise;“Semptom/Problem Listesi”puan ortalaması 60,63±18,624,“Böbrek Hastalığının Etkisi”puan ortalaması 52,82±20,640,“Böbrek Hastalığının Yükü”puan ortalaması 26,88±21,841,“Sf-12 Fiziksel Kompanent”puan ortalaması 34,87±8,698,“Sf-12 Mental Komponent”puan ortalaması ise 41,23±8,729 olarak bulundu. SKÖ ölçeği toplam puanları ile KDQOL-36 ölçeği“Semptom/Problem Listesi”,“Böbrek Hastalığının Yükü”,“Sf-12 Fiziksel Kompanent”,“Sf-12 Mental Komponent”alt boyutları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde ve zayıf düzeyde (p˂0,01);“böbrek hastalığının etkisi”alt boyutu arasında ise pozitif yönde ve çok zayıf düzeyde (p˂0,05)bir ilişki olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and cross-sectional research to create suggestions for care with the results obtained by evaluating the impact on quality of life of self-perceptions of patients with chronic renal failure. Research October 2013- January 2014 between a teaching and research hospital in the European part within the boundaries of Istanbul were placed with chronic renal failure (1 year and older) who were hospitalized in dialysis units and nephrology service was conducted with 100 patients.Data were collected through“Socio-demographic Data Collection Form”,“Social Comparison Scale (TAS)”and“Kidney Disease Quality of Life Questionnaire (KDQOL)”were used, including three forms. To analyze the data; frequency, mean, standard deviation, percentiles, such as analysis of variance was used for descriptive statistics.The average age of study participants was 46.00 ± 15,118 patients. Composed of 53% of the patients were male and 49% are married, 33% were housewives, that 34% of primary school graduates and 41% were found to have a child. Where patients have comorbid diseases were hypertension in 41%, 7-10 years 36% of that 50% of hemodialysis patients and kidney, it was found that the other 50% are treated with peritoneal dialysis.TAI scale total scores of the patients ranged between 51 and 108 while the average was found to be 85.33 ± 11.632. KDQOL-36 scale scores and the lower size distributions;“Symptom / Problem List”mean score 60.63 ± 18.624,“The Effect of Renal Disease”, the mean score 52.82 ± 20,640,“Burden of Kidney Disease”mean score 26.88 ± 21.841,“Sf-12 Physical Companent”average score of 34 , 87 ± 8.698,“Pg-12 Mental Component”is the average score was found to be 41.23 ± 8.729.TAI scale KDQOL-36 scale with a total score of“Symptom / Problem List”,“Burden of Kidney Disease,”“Sf-12 Physical Companent”,“SF-12 Mental Component”sub-dimensions in a positive statistically significant and the weak level (P 0.01),“The effect of renal disease”subscale between the positive and the very weak level (p˂0,05) was found to be in a relationship.