49 yaş ve üzeri postmenopozal dönemdeki kadınların yaşam kalitesi
49 years and over the quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 376805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, postmenopozal dönemdeki kadınların sosyodemografik özelliklerinin, döneme özgü yakınmaları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanıp uygulandı. Örneklemi bir aile sağlığı merkezine bağlı olan ve son 12 ayda adet kanaması olmadığını sözel olarak belirten, 49-65 yaş aralığında olup çalışmayı sözel ve yazılı olarak kabul eden 95 kadın oluşturdu. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayanılarak oluşturulmuş sosyodemografik ve postmenopozal döneme özgü özellikleri içeren 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanıldı. Verilerin analizinde IBM SPSS (Statistics Package for Social Sciences) 21.0 paket programı ile istatistiksel testlerde Kolmogorov-Smirnov testi, T-testi, Tek Yönlü ANOVA (F) testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre postmenopozal kadınların yaşam yılları arttıkça yaşam kalitesinde dikkat çekici bir düşüş gözlemlendi. Araştırmaya katılan örneklem grubunun sözel ifadeleri doğrultusunda sağlık sorununun olmadığını ifade eden kadınların yaşam kalitelerinin sağlık sorunu olduğunu ifade eden kadınlardan yüksek olduğu görüldü. Egzersiz yaptığını belirten kadınların egzersiz yapmadıklarını belirten kadınlardan, sağlıklı beslendiğini belirten kadınların ise sağlıklı beslenmediğini belirten kadınlardan daha yüksek yaşam kalitesine sahip oldukları gözlemlendi. Araştırmaya katılan kadınların Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve menopozda geçirilen yaşam yılı artıkça yaşam kalitesinde düşüş olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study, designed as an explanatory and cross-sectional study to evaluate the effects of sociodemographic characteristics of women who are in postmenopausal stage, on their life quality and stage-specific complains. The sample of the study consist of 95 women between ages of 49-65, who participated voluntarily with verbal and written content and informed verbally that she have not experienced any menstrual flow in last 12 months, and conntected to Family Health Center. To gather the data for the study, Explanatory Information Form which has designed by the researcher based on literature review and consist sociodemographical and postmenopausal stage specific characteristics and SF-36 Quality of Life Survey were used. To analyze the data, Kolmoforov-Smirnov Test, T-Test, One Way ANOVA (F) Test, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were used with IBM SPSS(Statistical Package for Social Sciences) 21.0. According to results, when age group of women increase, their quality of life decreased significantly. Participants who have informed verbally that they do not experience any kind of health problem have significantly higher scores of quality of life than scores of the ones who informed verbally that they have experince health problems. Participants who have informed that they have excercising and who have informed that they have healthy nutirition have higher quality of life when its compared to participants who informed that they have not exercising and they have not healthy nutrition. Also it has noted that, when Body Mass Index (BMI) of participants and their time spend in menapausal stage increase, they show significant decrease in their quality of life.When the participants compared accorindg to their time spend in menapausal stage, women who are in menapausal stage for 1-3 years have higher quality of life when its compared to women who are in menapausal stage for 4-7 years, 8-10 years and 10 years and above groups.