Hemodiyalize giren pediatri hastalarında anemi sıklığı ve böbrek yetmezliği nedenleri
Frequency of anemia and causes of renal failure in pediatric patients undergoing hemodialysis
  1. Tez No: 828005
  2. Yazar: ZAINAB MOHAMMED ABED AL-KHUZAMEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hemodiyaliz, böbrekler işlevlerini yerine getiremediğinde kanı tedavi eder. Belirli bir makine kullanarak atık ve sıvıları uzaklaştırır. Bu genellikle anemiye yol açar, yorgunluk, depresyon, sınırlı egzersiz ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Anemi ayrıca morbidite, mortalite ve kalple ilgili hastaneye yatırılma riskini artırır. Bu çalışma, 2020-2023 yılları arasında Bağdat AL-Karama Hastanesi Pediatrik Nefroloji Merkezi'ndeki diyaliz hastalarında anemi sıklığını ve böbrek yetmezliği nedenlerini araştırmak amacıyla boylamsal olarak yürütülmüştür. Ocak 2020'den Ocak 2023'e kadar olan kayıtlardan toplanan 120 hasta dahil edilmiştir. Veri sonuçlarına göre, hastaların ortalama yaşı 13,50\pm2,25 ve hastaların %65,8 i \geq13 yaş ve %34,2' si ise \le12 yaş olarak bulunmuştur. Hastaların %62,5'i erkek ve %37,5'i kızdır. Böbrek yetmezliğinin nedenlerine bakıldığında, en sık neden %45,8 glomerülopatidir. Konjenital nedenler %29,2, alt üriner sistem tıkanıklıkları %18,3, kalp sorunları %4,2 ve en az neden ise %2,5'i ile yaralanmalar olarak bulunmuştur. Hemoglobin düzeyleri ise hastaların %57,5 inde ≥11 g/dl ve %42,5'in de ise
Özet (Çeviri)
Hemodialysis treats blood when kidneys can't. It removes waste and fluid using a particular machine. This often leads to anemia, with symptoms like fatigue, depression, limited exercise, and breathlessness. Anemia also increases morbidity, mortality, and heart-related hospitalization risk. The current study was conducted as A Longitudinal Study in order to investigate the frequency of anemia and the causes of kidney failure in dialysis patients in Baghdad AL-Karama Hospital Pediatric Nephrology Center between 2020-2023. It included 120 patients, which were collected from records from January 2020 to January 2023. Data results were the mean age of patients (13.50±2.25), 65.8% (\geq12 years) and 34.2% (≤12 years) of patients, 62.5% male and 37.5% female. Looking at the causes of renal failure, the most common cause is glomerulopathy in 45.8%. The cause was congenital, with a percentage of 29.2%, 18.3% was obstruction in the lowerpart of the urinary tract, 4.2% were heart problems, and the least reason was 2.5% of injuries. Hemoglobin levels were ≥11g/dl in 57.5% of the patients and