Siyatik sinir hasarı oluşturulmuş sıçanlarda kesikli elektromanyetik alanın ve yüzme egzersizinin iyileşmeye etkileri
Effects of swimming and pulsed electromagnetic field therapy on nerve recovery in rats with sciatic nerve crush lesion
- Tez No: 376826
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA BELGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda bir nöropati modeli olan ezilme tipi yaralanma sonrasıuygulanan yüzme egzersizleri ve kesikli elektromanyetik alanın iyileşmeye olan etkileriniincelemek için planlanmıştır. Çalışma materyalini toplam 28 adet erişkin erkek Wistaralbino sıçan oluşturmuştur. Hayvanlar grup I kontrol, grup II hasar, grup III hasar + kesiklielektromanyetik alan (KEMA) ve grup IV hasar + yüzme olacak şekilde (n=7) dört eşitgruba ayrılmıştır. Hasar oluşturulmasını takiben beşinci günde tüm gruplarda canlı ağırlıkve elektronöromiyografik ölçümler yapılmıştır. Sıçanlara dört hafta süreyle KEMA (2 Hzve 0,3 mT sinuzoidal) ve yüzme egzersizleri günde bir saat ve haftada beş gün olacakşekilde uygulanmıştır. Uygulama sonrası altıncı günlerde hayvanlar dinlendirilmiş veyedinci günlerde de ölçümler alınmıştır. Elektronöromiyografik (ENMG) ölçümlerVIASYS Nikolet Viking Quest (ABD) iki-kanallı EMG cihazı ile yapılmıştır. Verilerincelendiğinde hasar oluşumundan sonraki ilk ölçüm zamanından itibaren dört haftasüreyle motor sinir iletim hızı, birleşik kas aksiyon potansiyeli, latans, Hmax / Mmaxoranlarının hasar oluşturulan tüm gruplarda değişen derecelerde etkilendiği görülmüştür.KEMA ve yüzme ilk haftadan itibaren sinir rejenerasyonuna olumlu katkılar sağlamış verejenerasyonu artırmıştır. Dört hafta sonunda yüzme egzersizi KEMA uygulamasına görerejenerasyon açısından daha iyi sonuçların alınmasını sağlamıştır. Uygulama süresiaçısından değerlendirildiğinde, dört haftalık sürenin her iki uygulama açısındanrejenerasyonun tamamlanması için yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of swimming exercises and pulsedelectromagnetic field (PEMF) on wound healing in rats after crush-type injury as aneuropathy model. Study material was 28 adult male Wistar type albino rats. Animals aredivided into four groups including Group I as control (n = 7), Group II as injury (n = 7),Group III as injury + PEMF (n = 7) and group IV as injury + swimming (n = 7). Live bodyweight and electroneuromyographic (ENMG) measurements were made at 5 th day afterinjury. PEMF (2 Hz and 0.3 mT sinusoidal) and swimming exercises were applied to ratsfor 1 hour per day at five days a week. Rats were allowed to rest at every sixth day in weekfollowing the application and measurements were made at every seventh day. ENMGmeasurements were made using VIASYS Nikolet Viking Quest (ABD) electromyography(EMG) device with two channels. It was observed that motor nerve conduction rate,compound muscle action potential (CMAP), latency and Hmax/Mmax ratios wereinfluenced in varying degrees in all groups in the first 4 weeks. Both of PEMF andswimming exercises were made positive contributions to the nerve regeneration and wereincreased the regeneration from first week. At the end of the 4-weeks period, swimmingexercises were ensured better results than PEMF in regeneration. When duration of theprocedure was examined, it was observed that 4-weeks period was not enough for bothprocedures in order to complete the regeneration.