Siyatik sinir ligasyonu ile nöropatik ağrı modeli oluşturulmuş sıçanlarda idebenonun etkisi
The effect of idebenone in a rat model of neuropathic pain induced by sciatic nerve ligation
- Tez No: 911175
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SIRRI BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nöropatik ağrı, periferik veya merkezi sinir sistemindeki hasar veya disfonksiyondan kaynaklanan karmaşık bir klinik durumdur. Bu çalışmada, siyatik sinirin kronik konstriksiyon hasarı ile oluşturulan nöropatik ağrı modelinde güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir molekül olan idebenonun potansiyel terapötik etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, idebenonun nöropatik ağrıya bağlı termal ve mekanik hiperaljezi üzerindeki etkilerini değerlendirmek, biyokimyasal, elektrofizyolojik ve histopatolojik bulgular ışığında olası mekanizmalarını anlamaktır. 42 Sprague Dawley cinsi erkek sıçan rastgele 6 gruba ayrıldı; Sham, kronik konstriksiyon hasarı, idebenon 50 mg/kg, idebenon 100 mg/kg, idebenon 200 mg/kg ve pregabalin (10 mg/kg) grubu. Nöropatik ağrı modeli, siyatik sinir konstriksiyonu cerrahi yöntemle oluşturuldu. 14 günlük tedavi sonrası termal ve mekanik hiperaljeziyi değerlendirmek için hot plate ve pençe çekme testleri gerçekleştirildi. Biyokimyasal analizlerde SOD, GPx, MDA, TNF-α ve IL-10 düzeyleri ölçüldü, elektrofizyolojik, histopatolojik ve stereolojik analizlerle sinir dokusundaki değişiklikler değerlendirildi. İdebenon uygulanan gruplarda, kronik konstriksiyon hasarının indüklediği nöropatik ağrıya bağlı termal ve mekanik hiperaljezide anlamlı bir azalma gözlendi. İdebenon serumda GPx, SOD, IL-10 düzeylerini artırırken, MDA, TNF-α düzeylerinde azalma gösterdi. İdebenon bileşik kas aksiyon potansiyeli amplitüdünü artırırken, latans süresinde anlamlı bir fark oluşturmadı. Histopatolojik incelemelerde, miyelinli akson sayısında idebenon anlamlı bir fark oluşturmazken kronik konstriksiyon hasarının neden olduğu miyelinli akson alanındaki azalmayı engelleyemedi. İdebenon nöropatik ağrı modelinde antioksidan, antiinflamatuar ve nöroprotektif etkiler göstermiştir. Bu etkiler, inflamatuar sitokinlerin baskılanması, antiinflamatuar sitokinlerin artışı, lipid peroksidasyonunun azalması, oksidatif stresin hafifletilmesi ve siyatik sinirin fonksiyonel parametrelerindeki iyileşme ile ilişkilendirilmiştir. Klinik öncesi çalışmalarda, idebenonun nöropatik ağrı semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu umut vadeden sonuçlarla gösterilmiştir. Gelecekte yapılacak klinik çalışmalar, idebenonun nöropatik ağrı tedavisinde daha yaygın ve etkili bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmek açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is a complex clinical condition resulting from damage or dysfunction in the peripheral or central nervous system. This study aimed to investigate the potential therapeutic effects of idebenone, a molecule with strong antioxidant and anti-inflammatory properties, in a neuropathic pain model induced by chronic constriction injury of the sciatic nerve. The objective was to evaluate the effects of idebenone on thermal and mechanical hyperalgesia associated with neuropathic pain and to understand its possible mechanisms based on biochemical, electrophysiological, and histopathological findings. 42 male Sprague Dawley rats were randomly divided into 6 groups: Sham, chronic constriction injury, idebenone 50 mg/kg, idebenone 100 mg/kg, idebenone 200 mg/kg, and pregabalin (10 mg/kg). The neuropathic pain model was established by surgical constriction of the sciatic nerve. After 14 days of treatment, thermal and mechanical hyperalgesia were evaluated using hot plate and paw withdrawal tests. Biochemical analyses included measurements of SOD, GPx, MDA, TNF-α, and IL-10 levels, while electrophysiological, histopathological, and stereological analyses were performed to assess changes in nerve tissue. In the idebenone-treated groups, significant reductions in thermal and mechanical hyperalgesia induced by chronic constriction injury were observed. Idebenone increased serum levels of GPx, SOD, and IL-10 while reducing MDA and TNF-α levels. It enhanced compound muscle action potential amplitude without causing a significant change in latency. Histopathological examinations revealed that idebenone did not significantly affect the number of myelinated axons but failed to prevent the reduction in myelinated axon area caused by chronic constriction injury. Idebenone demonstrated antioxidant, antiinflammatory, and neuroprotective effects in the neuropathic pain model. These effects were associated with the suppression of inflammatory cytokines, an increase in anti-inflammatory cytokines, a reduction in lipid peroxidation, attenuation of oxidative stress, and improvements in the functional parameters of the sciatic nerve. Preclinical studies indicate that idebenone holds promise for alleviating symptoms of neuropathic pain. Future clinical trials are essential to determine whether idebenone can be used more broadly and effectively in the treatment of neuropathic pain.