Normal Doğum Eyleminde Dikey Pozisyonların Kullanılması Konusunda Ebelerin Görüş ve Uygulamaları
The Thoughts and Practices of Midwives about the Usage of Upright Positions in Normal Spontaneous Vaginal Birth
  1. Tez No: 376834
  2. Yazar: NURTEN KIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Normal doğum eyleminde dikey pozisyonların kullanılması konusunda ebelerin görüş ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan araştırmaya, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü?ne bağlı dokuz devlet hastanesinin doğum salonunda çalışan ve evreni oluşturan 89 ebe dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile Eylül-Kasım 2011 tarihlerinde ebelerin öz bildirimlerine göre toplanmıştır. Veriler, Ki-Kare, Fisher Kesin Ki-Kare ve Kruskall Wallis-H analizleri ile değerlendirilmiştir. Ebelerin yaş ortalaması 37,9±5,074?tür ve %67,4?ü ön lisans mezunu, %83,1?i evli ve %60,7?si 1-10 yıldır doğum salonunda çalışmaktadır. Ebelerin %58,4?ü travayda aynı anda bir-iki gebe izlemekte ve normal doğumların %88,8?ini kendileri yaptırmakta, uygulamalarında sıklıkla hekim tavsiyelerinden (%78,7) yararlanmaktadırlar. Ebelerin %40,4?ü doğum eyleminin I., %14,6?sı II. evresinde kullanılan dikey pozisyonları bilmektedir ve %96,6?sı dikey pozisyonların kullanımı konusunda eğitim almamıştır. Ebelerin %85,4?ü I. evrede gebelere serbest hareket etme özgürlüğü verilmesi gerektiğini, %75,3?ü serbest pozisyona izin verdiğini, %67,5?i olumlu etkisi olduğunu; II. evrede ise %71,9?u gebelere serbest hareket etme özgürlüğü verilmemesi gerektiğini veya bilmediğini ve %86,5?i serbest pozisyona izin vermediğini belirtmişlerdir. Ebelerin tamamı I. evrede dikey pozisyonları uygun bulmakta ve kullanmakta, II. evrede ise %95,5?i uygun bulmakta ve %82?si kullanmaktadır. Ebelerin tümü doğumları litotomi pozisyonunda yaptırmakta ve uygun bulmaktadırlar. Birinci evrede ebelerin %92,1?i dikey pozisyonların kullanımını desteklemekte, %64?ü doğum salonlarını uygun bulmakta, buna karşın II. evrede %70,8?i dikey pozisyonların kullanımını desteklememekte, %95,5?i doğum salonlarını uygun bulmamakta ve %81,7?si doğum salonlarının fiziki koşullarının düzeltilmesini istemektedir. İkinci evrede dikey pozisyonların uygun bulunmasını doğum şekline karar veren kişi, kullanılmasını ise ebelerin çalıştıkları birimde uygulanan doğum şekli, ebelerin gebelere serbest hareket etme, yürüme özgürlüğü verilmesini isteme ve izin verme durumu ile I.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out to determine the thoughts and practices of midwives about the usage of upright positions in normal spontaneous vaginal birth, all of 89 midwives working at the delivery rooms of nine State Hospitals of Muğla Health Directorate were considered. Data were collected via a questionnaire prepared by the researcher during September-November 2011 by midwives? self-reports. Data were analyzed by Chi-Squire, Fisher?s Exact Chi-Squire and Kruskal Wallis-H tests. The mean age of the midwives was 37,9±5,074 and 67,4% were had associate degree, 83,1% were married and 60,7% were working since 1-10 years in delivery rooms. Of midwives, 58,4% served 1-2 pregnant women at the same time during labor 88,8% led women giving birth and they often take advantages of the physicians? recommendations in their applications (%78,7). Of midwives 96,6% were not educated about the usage of the upright positions, but 40,4% knew the upright positions used during the 1st stage of the labor and 14,6% knew the upright positions used during the 2nd stage of the labor. Of midwives 85,4% knew that women should be given freedom to move freely during the 1st stage of labor, 75,3% told that they permit the usage of the free position, and 67,5% told the positive effects of such approaches; at the 2nd stage, however, 71,9% of midwives told that pregnant women should not be given freedom to move freely or they did not know it and 86,5% told that they do not permit the free position. All midwives find the upright positions appropriate in the 1st stage and use them, however, in the 2nd stage 95,5% find appropriate and 82,0% use them. All midwives let women giving birth in the lithotomy position. In the first stage, 92,1% of midwives support the usage of upright positions and 64,0% find the delivery rooms appropriate. In contrast, 70,8% of midwives do not support the usage of upright positions in the 2nd stage, 95,5% do not find the delivery rooms appropriate and 81,7% wont the improvement of the physical conditions of delivery rooms.