Sıçanlarda oluşturulan depresyon modelinde fluoksetin ve allopürinolün etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of fluoxetine and allopurinol in behavioral model of depression in rats
- Tez No: 376909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Depresyon dünyada sık görülen bir ruhsal bozukluktur. Kronik hastalıklara da depresyon sıklıkla eşlik etmektedir. Eş tanılı hastaların tedavileri düzenlenirken ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesi gündeme gelmektedir. Bu çalışmada ilaçların antidepresan etkisini araştırmada yaygın olarak kullanılan bir davranışsal depresyon modeli olan zorlu yüzme testi kullanıldı. Kronik gut artritinde kullanılan allopürinolün antidepresan etkisi araştırıldı. Seçici serotonin geri alım inhibitörü antidepresan olan fluoksetin ile allopürinolün birlikte kullanımının antidepresan etkisi de değerlendirildi. Otuz iki adet Wistar Albino erkek sıçan 4 gruba (kontrol, fluoksetin 10 mg/kg, allopürinol 50 mg/kg, allopürinol 50 mg/kg + fluoksetin 10 mg/kg grubu, n=8) ayrıldı ve ilaç uygulama öncesi ve 14 gün boyunca ilaç uygulama sonrası zorlu yüzme testi uygulandı. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre allopürinolün sıçanlarda hareketsiz kalma süresini azalttığı ve yüzme süresini artırdığı için fluoksetine benzer antidepresan etki gösterdiği saptandı. Fakat fluoksetin ile allopürinolün birlikte kullanılmasının ayrı ayrı kullanılması ile karşılaştırıldığında zorlu yüzme testinde antidepresan benzeri etki açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bu çalışma allopürinol ile fluoksetinin birlikte kullanılmasının antidepresan benzeri etkisini araştıran ilk deneysel çalışmadır. İlaç uygulama sonrası plazma ve beyin omurilik sıvısındaki serotonin ve 5 hidroksi indol asetik asit düzeylerinin saptanmamış olması ve farklı ilaç dozlarının uygulanmamış olması bu çalışmanın sınırlılıklarındandır. Fluoksetin ve allopürinolün birlikte kullanılması durumunda ilaç etkileşiminin mekanizmasının aydınlatılacağı ve farklı dozlarda birlikte kullanımlarının etkisinin gösterileceği yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Depression is a common mental illness worldwide. Chronic diseases can lead to depression. Assessment of drug interactions comes to the fore when managing treatment of patients with comorbid disease. In this study forced swimming test which is one of the most commonly used behavioral tests for antidepressants in rodents was used. Antidepressant effect of allopurinol, used in chronic gouty arthritis, was assessed. Antideprressant effect of fluoxetine, a selective serotonin reuptake inhibitor, and allopurinol combination was also assessed. Thirty two Wistar Albino male rats were divided into four groups (control, fluoxetine 10 mg/kg, allopurinol 50 mg/kg, allopürinol 50 mg/kg + fluoksetin 10 mg/kg, n=8 per group) and forced swimming test was performed before and after 14 days drug administration. Antidepressant activity of allopurinol was found to be similar to fluoxetine such decrease in immobility and increase in swimming time. However, in this experimental study, we found no statistically significant difference in antidepressant effects between combined therapy and single drug therapy. This is the first experimental study to investigate antidepressant-like effect of combination of fluoxetine and allopurinol. Unmeasured of plasma and cerebrospinal fluid levels of serotonin and 5-hydroxyindole acetic acid and implementation of fixed drug dose are the limitations of this study. Further studies are needed to show elucidation of the mechanism of drug interaction between fluoxetine and allopurinol and the effect of combined use of different doses.