Saanen keçilerinde ısı şok proteini 60 (HSP 60) ve ısı şok proteini 70 (HSP 70) genlerinin kantitatif analizi
Quantitative analysis of heat shock protein 60 (HSP 60) and heat shock protein 70 (HSP 70) genes in saanen goats
- Tez No: 376908
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Isı şok proteinleri (HSP) çeşitli fonksiyonları olan bir protein ailesi olup, ortak özellikleri ani sıcaklık değişiklikleri, anoksi, reaktif oksijen metabolitleri ve glukoz düzeylerinde değişiklik, yaşlanma daha bir çok stres durumunda üretilmeleridir. Bu ailedeki proteinler molekül ağırlıklarına göre HSP 100, HSP 90, HSP 70, HSP 60, küçük ısı şok proteinleri ve ubikuitin olmak üzere 6 genel aile olarak sınıflandırılır. HSP 60 mitokondri ve sitoplazmada, HSP 70 sitoplazma, çekirdek, endoplazmik retikulum ve mitokondride bulunur. Canlının stresten korunması ve protein katlanması için gerekli olan bu ısı şok proteinleri aynı zamanda katlanmamış ve yanlış katlanmış proteinler arasındaki dengeyi sağlar. Bu çalışmada HSP 60 ve HSP 70 mRNA ekspresyonunun kantitatif belirlenmesi, HSP 60 ve HSP 70 mRNA ekspresyon seviyelerinin farklı yaşlardaki keçilerde, korelasyonlarının analiz edilmesi amaçlandı. Bunun için farklı yaşlardaki 30 Saanen keçisi kullanarak HSP 60 ve HSP 70 mRNA seviyelerini Light Cycler Real-Time PCR (qRT-PCR) ile analiz edildi. Sonuçta HSP 60 mRNA ekspresyonu grup I (1-8 aylık çepiçler)'de grup II (4-6 yaşlı anaç keçiler)'nin yaklaşık 2 katı, HSP 70 mRNA ekspresyonunun ise grup I (1-8 aylık çepiçler)'de grup II (4-6 yaşlı anaç keçiler)'nin yaklaşık 1.7 katı eksprese olduğu belirlendi. İlerdeki çalışmalarda, daha fazla sayıda keçi kullanılması gerektiği, bulgular üzerine farklı stres parametrelerinin de etkilerinin olabileceği ve bunlarında göz önüne alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Heat shock proteins (HSPs) has various functions and their common features are that they are produced in sudden changes of temperature, anoxia, reactive oxygen metabolites and changes in glucose levels, aging, and lots of other stress events. According to their molecular weights these proteins are classiffied as HSP 100, HSP 90, HSP 70, HSP 60, sHSP and ubiquitin. HSP 60, is localized in mitochondria and cytosol, HSP 70, is localized in cytoplasm, nucleus, endoplasmic reticulum and mitochondria. These heat shock proteins which are needed for the protection of the organism from stress also provides the balance between the folded and misfolded proteins. In this study, we aimed to evaluate the quantitative determination of HSP 60 and HSP 70 mRNA expressions and to analyze the correlation between the expression levels of HSP 60 and HSP 70 mRNA in different age Saanen goats. In order to pursue this study the levels of HSP 60 and HSP 70 mRNA was analyzed in 30 different age Saanen goats by Real-Time quantative RT-PCR. As a result, levels of HSP 60 and HSP 70 mRNA expressions in group I (1-8 months old) Saanen goats were significantly higher than group II (4-6 years old) Saanen goats. In conclusion, a further study with long-term follow up of larger goat populations by considering the effects of the different stress parameters is required to confirm the clinical application of this molecular marker.