Omuz sıkışma sendromu tanısı alan hastalarda fonksiyonel değerlendirme
Assessment of fonctional in patients with shoulder impingement syndrome
- Tez No: 376932
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalı?mada omuz ağrısı yakınması olan ve omuz sıkı?ma sendromu tanısıalan, daha önce tedavi almamı? hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarınıdeğerlendirmek, bu bulguları fizik muayene bulguları ve radyolojik bulgular ilekar?ıla?tırmak hedeflendi. Gaziosmanpa?a Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonpolikliniğine üç aydan kısa süreli unilateral omuz ağrısı yakınması ile ba?vuran veomuz sıkı?ma sendromu tanısı alan hastalar çalı?maya dahil edildi. Çalı?mada ya?aralığı 18-64 yıl idi. Üst ekstremiteyi ilgilendiren travma öyküsü veya üstekstremiteye yönelik cerrahi tedavi uygulanmı? olanlar; diyabet mellitus, Parkinsonhastalığı, serebrovasküler hastalık öyküsü, multipl skleroz, inflamatuar artropati,karpal tünel sendromu, malignensi öyküsü, kırık öyküsü olanlar ve MRG ile rotatorman?et kaslarında tam kat komplet yırtık saptanan hastalar çalı?ma dı?ı bırakıldı.Çalı?ma protokolü Gaziosmanpa?a Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Cerrahi ?laçAra?tırmaları Etik Kurulu tarafından onaylandı.Çalı?maya dahil edilen bireyler aynı ara?tırmacı tarafından muayene edildi. Bumuayenede aktif ve pasif eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümü ve eklem muayenesi,Hawkins testi, Neer testi, Speed testi, ağrılı ark, Tinel testi, Phalen testi, Ters phalentesti, Finkelstein testi, Spurling testi, motor muayene, duyu muayenesi, derin tendonrefleksleri, parmak kavrama testi, Minnesota Manipülasyon Hızı Testi (MMHT) vePurdue Pegboard Testi (PPT) değerlendirildi. Hastalar ya?, dominant el ve meslekgibi bilgiler yanı sıra yakınma süresi, yakınma tarafı, ağrı ?iddet ve sıklığı, ağrıyıtetikleyen faktörleri içeren bir anketi doldurmu?lardır. Bu formda ayrıca Türkçegeçerlilik ve güvenirliği gösterilmi? olan ?Omuz Özürlülük Anketi (OÖA)?, ?OmuzAğrı ve Özürlülük ?ndeksi (OAÖ?)? ve ?Kol Omuz ve El Özürlülüğü SondurumÖlçütü (KOEÖA)? kullanıldı. Ağrı vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi.Radyolojik değerlendirmede mukayeseli 2 yönlü omuz grafisi ve manyetik rezonansgörüntüleme (MRG) kullanıldı.Çalı?maya 46 kadın, 20 erkek hasta katıldı. 62 hasta sağ el baskın, 4 hasta solel baskın idi. 33 hasta sağ omuz, 33 hasta sol omuz ağrısı yakınması ile ba?vurdu.Kadınların %54.3?ü (n= 25) sağ omuz ağrısı, erkeklerin %40?ı (n= 8) sağ omuz ağrısıyakınması ile ba?vurdu. Ağrı sıklığı değerlendirildiğinde hastaların %65.2?sinde(n=43) haftada hergün ağrı yakınması olduğu saptandı. Kadın ve erkek hastalariiikıyaslandığında ya? ve yakınma süresi açısından iki grup arasında fark saptanmadı(p= 0.605 ve p=0.213).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the upper extremity functions in patientswith unilateral shoulder pain complaint, diagnosed as having shoulder impingementyndrome (SIS) and were not treated treated before, and to compare the functionalresults with physical examination and radiological findings. Patients applied to Gaziosmanpasa University Physical Medicine and Rehabilitation Clinic with shoulderpain less than three months and diagnosed as SIS were enrolled into the study.Patients were between 18-64 years of age. Exclusion criteria were; history of traumaand surgical treatment of upper extremity; medical history for diabetes mellitus,Parkinson Disease, cerebrovascular disease history, Multiple Sclerosis, inflammatoryarthropathy, carpal tunnel syndrome, malignancy and fracture, complete tears of rotator cuff muscles on magnetic resonance imaging (MRI). The study protocol wasapproved by Ethical Committee of Gaziosmanpasa University Faculty of Medicinefor Medical, Surgical and Drug Researchs.Physical examination of all patients were performed by the same investigator.The examination included; evaluation of active and passive range of motion, Hawkinstest, Neer test, Speed test, painful arc of shoulder motion, Tinnel test, Phallen test,Finkelstein test, Spurling test, motor and sensory examination, deep tendon reflexes,finger pinch, Minnesota Manipulation Speed Test (MMST), Purdue Pegboard Test(PPT). A questionnaire filled by the patients consisted of questions about age,dominant hand, profession, symptom duration, location of symptoms, frequency andintensity of pain and factors triggering the symptoms. Patients also answered?Shoulder Disability Questionnaire (SDQ)?, ?Shoulder Pain and Disability Index(SPADI)? and ?Disabilities of the Arm Shoulder and Hand Outcome Ouestinnaire(DASH)? which have validity and relibility in Turkish.46 women and 20 men participated to the study. 62 patients were right handdominant, 4 patients were left handed. 33 patients had symptoms on the rightshoulder. %54,3 (n= 25) of women and %40,0 (n= 8) of men had pain complaint onthe right shoulder. When we evaluated the pain frequency, %65.2 (n=43) of patientshave pain in all days of the week. There was no difference for age and duration ofsymptoms between men and women (p= 0.605 ve p=0.213). VAS scores showed nodifference with respect to gender (p>0.05).