Elektif sezeryan operasyonlarında genel ve rejyonel anestezi yöntemlerinin anne ve yenidoğan üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of general and regional anesthesia methods on newborns and mothers in elective caesarean section operations
- Tez No: 376942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda; elektif sezeryan uygulanan olgularda, genel ve rejyonel anestezinin yenidoğan üzerine etkilerini retrospektif olarak araştırmayıamaçladık.Bu çalışmada elektif sezeryan operasyonu uygulanan toplam 113 hasta retrospektif olarak değerlendirildi.Preoperatif psödokolinesteraz, tam kan sayımı değerleri, ile postoperatif olarak elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı. Anestezi ve cerrahi ameliyat notlarından faydalanılarak 1., 5. ve 10. dakika apgar skorları, hastanede kalış süresi, yandaş hastalık varlığı değerlendirilmeyealınmıştır Çalışmamızda; her iki gruba ait kan gazı (pH, PO2, PCO2, Bikarbonat,BE), 1,5,10. Dakika Apgar skorları, kanama miktarı benzer bulundu.Hastanede kalış süreleri istatistiksel olarak farklılık görülmekle beraber p>0.05 idi. Sonuç olarak, çalışmamız göstermektedir ki, elektif sezeryanoperasyonlarında uygulanan her iki anestezik yöntemin, maternal hemodinami ve fetal iyilik açısından birbirine belirgin üstünlükleri bulunmamaktadır. Her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları, hastada mevcut olan patolojiler, operasyonun aciliyeti gibi faktörler, anestezistin deneyimi ve hastanın tercihi göz önünde bulundurularak hangi anestezi yönteminin uygulanacağına karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
For caesarean section (S/C) general and regional anesthesia techniques (spinal, epidural, combined spinal-epidural) are both preferred recently. In our study we aimed to investigate retrospectively the effects of general and regıonal anesthesıa on newborns of the mothers undergoing elective caesarean sectıon. İn this study, a total of 113 term partrutients undergoing elective S/C were evalauted retrospectively. In our study the results of blood gases (pH,PO2,PCO2,HCO3,BE), APGAR scores 1.5.10. minutes APGAR scores, duration of hospitalization, amount of blood loss were smilar in both groups (P>0.05).Our study suggest that theese anesthesic techniques for elective S/C are not superior to each other in terms of maternal hemodynamics and fetal outcome. Both techniques has advanteges and disadvantages. The factors like mothers comorbidities, urgency of the operation, the mother?s choice and the skills of the anesthesiologist will play role in deciding which technique to use.