Ön çapraz bağ yaralanmalarının oluşum mekanizmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 79919
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
70 ÖZET Çalışma Ocak 1996-Aralık 1998 tarihleri arasında * Dr. Bülent Zeren Özel Spor Hekimliği Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi" adlı kliniğine başvuran profesyonel futbolcularla gerçekleştirilmiştir. Anamnezde ACL yaralanması riski düşündüren futbolculara, öncelikle fizik bakı uygulanmıştır. Fizik bakıyı takiben yaralanmalar direkt X-ray ve manyetik rezonans görüntüleme tanı yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu işlemler sonucunda ACL yaralanma tanısı alan 28 sporcunun tanısı artroskopik inceleme ile kesinleştirilmiş ve bu sporculara artroskopik ACL rekonstruksiyonu uygulanmıştır. Rehabilitasyon sürecinde futbolculara araştırma anlatarak onayları alınmış ve araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. 28 futbolcunun tümü anketi yanıtlamıştır. Yanıtlar araştırmacı tarafından gruplandırılmıştır. Veriler SPSS 8.0 programına yüklenerek değerlendirilmiştir. Bazı riskli spor dallarında olduğu gibi futbolda da artan sıklığı ile ön çapraz bağ yaralanmaları tedavisinde cerrahi işlem ve cerrahi sonrası uzun ve zahmetli bir rehabilitasyon dönemi gerektirmesi nedeniyle sporcular için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Ön çapraz bağ yaralanması geçiren Türkiye profesyonel ligleri futbolcuları üzerinde yapılan bu çalışmada sporcu ve teknik adamlara konuyla ilgili eğitim verilmesi, bilinçli futbol ayakkabısı seçimi, futbol oyun alanlarının uygun şekilde tesis edilip, bakımının yapılması ve futbol oyun kurallarında gerekli düzenlemelerin yapılması ile ülkemizde futbolcularda görülen ön çapraz bağ yaralanmalarında azalmalar oluşabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY This study is performed between January 1996 and December 1998 with the professional football players attended to the center named wDr. Bülent Zeren Özel Spor Hekimliği Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi". Initially, players with the risk of ACL injuries are examined. After physical examination, they are assessed with direct X-ray and MRI. After this procedure 28 football player who got the diagnosis of ACL injury have been evaluated with artroscope. After having absolute diagnosis of ACL injury, artroscopic ACL reconstructive surgery have been performed to them. At the period of rehabilitation the research is explained to the injured athletes for their approval. Researcher administered questionnaire are applied to injured football players by using face to face technique. All of the 28 players answered all the questions. The questions are open-ended. The answers are classified by the researcher and the data are evaluated by SPSS 8.0 programme. The incidence of the ACL injuries in football players have increased Like the other athletic disciplines in recent years. Since surgical therapy should be needed and long period of rehabilitation program should be performed after the operation, it is a very serious problem for the athletes. This research is performed with Turkish professional football league players. As a result, educational efforts on issue, true selection of football shoe and cleat design, true football field and playing surface management and some preventive changes in the game rules can reduce the incidence of ACL injuries in Turkish football players.