Medial kompartman artrozlu hastaların tedavisinde yüksek tibial osteotomi ve unikondiler diz artroplastisinin karşılaştırılması
Evaluation of high tibial osteotomy and unicondylar knee arthroplasty in the treatment of medial compartment arthrosis
  1. Tez No: 376946
  2. Yazar: MURAT AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İzole medial kompartman artrozunun cerrahi tedavisinde; unikompartmantal diz artroplastisi(UDP), yüksek tibial osteotomi(YTO) ve bazen de total diz artroplastisi(TDP) alternatif yöntemlerdir. Unikompartmental diz artroplastisi daha küçük insizyon ve daha az kas disseksiyonu daha az ameliyat sonrası ağrıya, hastanede kalım süresini kısaltmakta, daha az kan kaybına neden olmakta ve daha erken hareket arkını(ROM) kazandırmaktadır. Yüksek tibial osteotomi ise dizde etkilenmiş kompartmandan daha az etkilenmiş kompartmana yük aktarımını sağlayan bir yeniden dizilim cerrahisidir. YTO ağrıyı azaltmakla birlikte, zarar görmüş kıkırdak dokunun iyileşmesini sağlamakta ve varus dizdeki hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. YTO genellikle varus dizilimli, aktif ve daha genç hastalarda daha çok tercih edilmektedir. UDP ve YTO benzer endikasyonlara sahiptirler. Bu çalışmada benzer endikasyonları olan YTO ve UDP sonuçları klinik ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Temmuz 2003 ve Şubat 2010 tarihleri arasında medial kompartman artrozu tanısı ile sirküler eksternal fiksatörle yüksek tibial osteotomi ve unikondiler diz artroplastisi yapılan toplam 47 hastanın 51 dizi çalışmaya alınmıştır. 31 hastanın (2 erkek, 29 kadın) 35 dizine sirküler eksternal fiksatörle YTO, 16 hastanın (16 kadın) 16 dizine UDP yapıldı. Hastalar; yaş, artroz derecesi, preoperatif ve postoperatif diz KSS, HSS ve SF-36 skorları açısından karşılaştırıldı.Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerler karşılaştırıldığında SF-36, HSS ve KSS skorlamaları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Her iki grubun ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerlerinde anlamlı iyileşme elde edilirken, iyileşme miktarlarında iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. UDP grubunda (YTO grubuna göre) SF-36'nın ağrı ve emosyonel rol parametrelerinde daha hızlı ve daha fazla iyileşme elde edildiği görüldü.Klinik ve yaşam kalitesi değerlendirmelerinin sonuçları dikkate alındığında medialkompartman osteoartritinin tedavisinde her iki tekniğin de efektif ve memnuniyet verici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The surgical treatment alternatives for isolated medial compartmental knee osteoarthritis are high tibial osteotomy (HTO), unicompartmental knee arthroplasty (UKA) and rarely total knee arthroplasty (TKA). In UKA the smaller insicion and less harm to the muscles results in a decrease in postoperative pain, blood loss and hospital stay as well as early recovery in range of motion (ROM). High tibial osteotomy is a realignment procedure that aims to transfer a weight-bearing load from an effected compartment to a relatively intact compartment of the knee. It promotes relief of symptoms, biologic healing of damaged cartilage, and slows down the disease progression in a varus knee. HTO is a generally accepted treatment for medial unicompartmental osteoarthritis of the knee with varus alignment in active and relatively young patients. So both UKA and HTO are the treatment alternatives of medial compartmental osteoarthritis with almost same or near indication criterias. In this study resukts of UKA and HTO are compared in regard to clinical results and quality of life.Between July 2003 and February 2010, 51 knees of 47 patients were operated for medial osteoarthritis of the knee. 35 knees of 31 patients(2 male and 29 female) underwent high tibial osteotomy using circular external fixator and 16 knees of 16 patients(16 female) underwent unicompartmental knee arthroplasty. The groups were compared according to age, degree of arthrosis, preoperative and postoperative HSS, KSS and SF-36 scores.There was no significant diffirence between the HTO and UKA groups in regard to SF-36, HSS and KSS parameters in preoperative and postoperative periods. Within each group there was significant increase in all parameters in the postoperative period, but there was no diffirence between the two groups. In UKA group the increase in pain and emotional role parameters of SF-36 were more prominent and rapid.In conclusion, in regard to clinical results and quality of life results both treatment modalities were effective and satisfactory in the treatment of medial compartmental knee osteoarthritis.