Karotid arter stenozlarının doppler ultrasonografi, time-resolved kontrastlı manyetik rezonans anjiografi ve dijital subtraksiyon anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of carotid arter stenosis with doppler ultrasonography, time-resolved contrast-enhanced magnetic resonance angiography and digital subtraction angiography
  1. Tez No: 376980
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTUNKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnme, gelişmiş ülkelerde kalp hastalığı ve kanserden sonra en sık görülen ölüm nedenidir. Karotis arter stenozu sonucu gelişen iskemik serebrovasküler hastalıklar, mortalite olarak nispeten düşük ancak morbiditesi çok yüksek seyreden hastalıklardır. Biz bu çalışmada serebrovasküler hastalık semptomları olan bireylerin karotid arter darlığını saptamada Doppler ultrasonografi ve 3D time-resolved contrast-enhanced magnetic resonance anjiografiyi (3D TRICKS MRA) digital subtraction angiography (DSA) tetkiki ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya, 53-82 yaş aralığındaki 22 olgu (15 erkek, 7 kadın ) dahil edildi. Tüm hastaların manyetik rezonans anjiografi (MRA) (kontrast madde enjeksiyonu sonrasında, 3B TRICKS sekansı kullanılarak elde edilmiştir) ve DSA görüntüleri elde edildi, Doppler ultrasonografi ölçümleri yapıldı. Hastaların stenoz oranları çapa ve alana göre belirlendi. Her bir yöntemde stenozun en fazla olduğu alandan ölçüm yapıldı ve stenoz oranları North American Symptomatic Endarterectomy Trial (NASCET) yöntemi kullanılarak belirlendi. Doppler ultrasonografi ölçümlerinde darlıklar hız, çap ve alan değerleri ölçülerek değerlendirildi. Doppler'de NASCET uyarlaması distalde lezyonsuz bir internal karotis arter (ICA) segmentinden alan ve çap belirlenerek yapıldı. 3B DSA alansal ölçümü altın standart yöntem olarak kabul edildi. Değerlendirilen 22 hastanın 44 internal karotis arterinde 39 ICA segmenti incelendi. Kappa istatistiğine göre gözlemciler arası uyum her iki yöntem ve incelenen tüm parametreler için çok iyi ve mükemmel düzeyde saptandı. Doppler yönteminin alansal olarak stenozu öngörmedeki duyarlılığı; %90.9, özgüllüğü; %85.7, MRA'nın alansal olarak stenozu öngörmedeki duyarlılığı; %81,8, özgüllüğü; %92,8 olarak hesaplandı. Sonuç olarak Doppler ultrasonografi hızlı, ucuz, kolay ulaşılabilir bir tetkik olarak karotid stenozlarında güvenle kullanılabilir. Ayrıca TRICKS MRA, karotid arter stenozlarında DSA'ya alternatif noninvazif ve güvenli bir tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Stroke is the most common cause of death (after heart disease and cancer) in developed countries. Ischemic cerebrovascular disease due to carotid stenosis comparatively has a small mortality but a high morbidity. In this study, we aimed to compare Doppler ultrasonography and 3D time-resolved contrast-enhanced magnetic resonance angiography (3D TRICKS MRA) with digital subtraction angiography (DSA) in detection of carotid artery stenosis in patients with cerebrovascular disease symptoms. Twenty-two patients (age range 53-82, 15 male 7 female) were involved in this study. Magnetic resonance angiography (MRA) (it was obtained with 3D TRICKS sequence after injection of contrast material) and DSA views were obtained in all patients, doppler ultrasound measurements were performed. Patients? stenosis ratio was determined according to area and diameter. Measurements were performed in the most stenotic area for the each method. Stenosis ratio was determined by the North American Symptomatic Endarterectomy Trial (NASCET) method. Velocity, area and diameter measurements were performed with doppler ultrasonography for determining stenosis ratio. Area and diameter information from the non-stenotic internal carotis artery (ICA) were obtained by doppler to adapt NASCET. Area measurement by 3D DSA was accepted as gold standard method. 39 of 44 ICA segments from 22 patients were analyzed. Coherence between observers was excellent according to kappa statistics for both methods and analysed parameters. Sensitivity and specificity of doppler method in anticipation of regional stenosis is respectively 90.9% and 85.7%. Sensitivity and specificity of MRA in anticipation of regional stenosis is respectively 81,8% and 92,8%. In conclusion, Doppler ultrasonography is a cheap, fast and easy accessible method and can be used safely in detecting carotid stenosis. Furthermore, TRICKS MRA is a noninvasive and safe alternative to DSA for diagnosing carotid artery stenosis