Hipertiroidili hastalarda oksidatif stresin yoğunlaştırılmış soluk havasındaki 8-izoprostan düzeyi ile araştırılması
Assessment oxidative stress via measurement the level of 8-isoprostane in exhaled breath condensate in patients with hyperthyroidism
- Tez No: 376979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER TAŞLIYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hipertiroidi,tiroid hormon yapımının artışıyla oluşan klinik tablodur. Tirotoksikoz, kanda tiroid hormonlarının (T3, T4) artmasıyla, metabolizmanın hızlanması sonucu oluşan hastalıktır. Enerji metabolizması ve ısı oluşumu normale nazaran daha çok uyarıldığından bazal metabolizma hızı artmaktadır. Hipertiroidide oluşan hipermetabolik durum lipid peroksidasyonuna zemin hazırlamaktadır ve oksidatif metabolizmada artış olmaktadır. Moleküllerin oksidatif hasarı sonucunda ortaya çıkan serbest oksijen radikalleri, nörodejeneratif bozukluklar, diabetes mellitus, kalp damar hastalıkları ve farklı kanser tiplerini içeren birçok hastalığın patogenezinde rol oynamaktadır. Serbest radikallerin, tiroid hastalıklarının patogenezinde ve hastalığın ilerlerleyen safhalarında gözlenen komplikasyonlarından sorumlu olduğu bildirilmiştir. Soluk havasında, oksidatif stresi gösteren en iyi markerlardan biri olan 8-izoprostan ölçümü, noninvaziv tekrarlanabilir yöntem olarak hipertiroidide oksidatif stresin belirteci olarak kullanılabilir.Çalışmamızda hipertiroidili olgularla, ötiroid olguların yoğunlaştırılmış soluk havasında 8-izoprostan düzeylerini karşılaştırarak hipertiroidide artmış olan oksidatif stresi, noninvaziv bir metodla araştırmayı amaçladık. Bu nedenle, 42 hipertiroidili hasta ve 42 ötiroid birey çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya hipertiroidisi olan toplam 42 hasta alındı (yaş ortalaması 46.1). Hipertiroidili grubun 30'u kadın hasta (yaş ortalaması 43.4), 12'si erkek hasta (yaş ortalaması 52,8) idi. Kontrol grubu olarak ötiroid toplam 42 birey alındı (yaş ortalaması 44.0). Kontrol grubunun 30'u kadın (yaş ortalaması 42,4), 12'si erkek birey (yaş ortalaması 48,7) idi.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism is a condition caused by over production of thyroid hormones. Thyrotoxicosis is defined as theclinical syndrome of hypermetabolism resulting from increased free thyroidhormone (T3, T4) serum levels. Basal metabolism rate is increased because energy metabolism and caloric biosynthesis are relatively more induced. The hypermetabolic state in hyperthyroidism fascilitates lipid peroxidation and causes an increase in oxidative metabolism. Free oxygen radicals are produced from oxydative metabolism and may cause neurodegenerative diseases, diabetes mellitus, cardiovascular diseases and different types of cancer. Free oxygen radicals are also reported to be responsible fort hyroid disease pathogenesis and complications in advanced disease. 8-isoprostane is a valuable marker which shows oxidative stress in exhaled breath condensate. Thus, it could be used in a noninvasive, reproducible test in hyperthyroidism as an indicator of oxidative stress.We aimed to compare 8-isoprostane levels in exhaled breath condensate between patients with hyperthyroidism and euthyroid patients using a noninvasive technique. Therefore, 42 patients with hyperthyroidism and 42 euthyroid patients were included in our study.42 patients with hyperthyroidism were recruited for the study (mean age 46,1). 30 patients were female (mean age 43,4) and 12 patients (mean age 52,8) were male. 42 euthyroid patients (mean age 44.0) were selected for the control group and 30 of them (mean age 42.4) were female; 12 of them (mean age 48,7) were male.