Paratrakeal hava kistlerinin prevelansı, çok kesitli bilgisayarlı tomografi özellikleri ve klinik, radyolojik bulgularının normal populasyonla karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Paratrakeal hava kistlerinin prevelansi, çok kesitli bilgisayarli tomografi özellikleri ve klinik, radyolojik bulgularinin normal populasyonla karşilaştirilmali olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 376993
  2. Yazar: RECEP SADE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE RUKEN YÜKSEKKAYA ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Paratrakeal hava kistleri trakea etrafında hava olarak tanımlanır. Prevalansla ilgili çalışmalarda paratrakeal kist sıklığı % 0,75-6,5, trakeal divertikül sıklığı % 0,8-3,57 olarak bulunmuştur. Vaka bildirimi olarak da birçok yayın vardır. Bazen diğer konjenital anomalilere eşlik edebilir. Genellikle insidental olarak bulunur ve asemptomatiktir. Nadir de olsa semptomatik olabilir. Çok kesitli BT 3boyutlu reformat görüntüler oluşturabilmesi, kesit kalınlığının ince olması, kistin diğer anatomik yapılarla olan ilişkisinin değerlendirilmesinde önemli bir incelemedir. 01.01.2011 ve 01.06.2012 tarihleri arasında cinsiyet ve yaş sınırlaması olmaksızın yapılan toraks ÇKBT incelemelerinde paratrakeal hava kisti saptanan olgular retrospektif olarak çalışma grubuna dahil edildi. Paratrakeal kistlerin radyolojik özellikleri (sayı; boyut; iç duvar düzensizliği; trakea, özefagus ve akciğere olan mesafesi; duvar kalınlığı; lokülasyon; direkt grafide paratrakeal hava kistinin izlenebilmesi) değerlendirildi. Çalışma ve kontrol grubunda klinik (travma, sigara kullanımı, akciğer hastalığı, SFT) ve toraks ÇKBT?deki diğer radyolojik özellikler (amfizem, bronşektazi, mediastinit, pnömotoraks, mediastinal amfizemi, subkutan amfizem, sternotomi, apikal fibrozis, çekinti) değerlendirildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Paratracheal air cyst are collections of air adjacent to the trachea. The reported prevalence of paratracheal air cysts ranges from 0.75% to 6.5% , tracheal diverticulum ranges from 0,8% to 3,57%. There are several case reports of paratracheal air cyst in association with other congenital anomalies. These lesions tend to be incidentally detected and most patients are asymptomatic. Same cases may be symptomatic. Multidetector computed tomography is an important examination because of thin slice thickness, using 3dimentional reformatted images for the evaluation of relationship between cyst and other anatomical structures . From January 1, 2011, through June 01, 2013, patients were included in the study group who had paratracheal air cyst on thoracic multidetector computed tomography examination without any gender or age limitation. The radiologic findings (number, size, interior wall irregularity, location, level, wall thickness) of the paratracheal air cysts were analyzed, and the distance from the trachea, esophagus, and lung were measured. Study and control groups? clinics featuresesophagus, and lung were measured. Study and control groups? clinics features (trauma, smoking, lung disease, pulmonary function tests) and chest multidetector computed tomography radiological characteristics (emphysema, bronchiectasis, mediastinitis, pneumothorax, mediastinal emphysema, subcutaneous emphysema, sternotomy, apical fibrosis, apical distortion) were evaluated and compared There were statistically significant differences in apical fibrosis (p=0,003), apical distortion (p=0,005), traction bronchiectasis (p=0,006), %FVC (p=0,019), %FEV1 (p=0,026) and %PEF (p=0,016) between study and control group. Apical fibrosis and apical distortion caused potential space and weakened support. This mechanisms can explain the development of paratracheal air cysts. The weakness of respiratory support structure may cause paratracheal air cysts, apical fibrosis, apical distortion and traction bronchiectasis. There aren?t sufficient studies about this. Large studies and pathological studies may be explain this object