Hipotiroidi ve hipertiroidili hastalarda dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of the balance in the patients with hypothyroidism and hyperthyroidism
  1. Tez No: 376992
  2. Yazar: HASAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Denge,insan vücudunun günlük yaşamdaki tüm aktivitelerini yapabilmesi ve sürdürebilmesi için direkt veya indirekt çok sayıda sensorial input; görsel, vestibuler, proprioseptif verilerin ayrıca kas iskelet sistemi ve kognitif sistemlerin koordinasyonu ile gerçekleşir. Hipertiroidi ve hipotiroidi, toplumda oldukça sık görülen hastalıklardır ve tiroid hormonları ise pek çok sistem üzerine etkilidirler. Hipertiroidi ve hipotiroidide kardiyovaskuler, gastrointestinal, nöromuskuler ve kas iskelet sistemi en fazla olarak etkilenen sistemlerdir. Özellikle kas iskelet ve nöromuskuler sistem üzerine olan etkilerinin dengeyi olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir.Çalışmamızda hipertiroidi ve hipotiroidili hastalarda dengenin değerlendirilmesi amaçlandı. Gaziosmanpaşa Üniversistesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran 20-50 yaş aralığında toplam 60 (E/K:20/40)hasta ve yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 50 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hastaların 30'u (E/K:9/21) hipotiroid, 30'u (E/K:11/19) hipertirod idi.Postural dengenin değerlendirilmesi amacıyla Biodex Stability System ile testler yapıldı. Test sonucu genel stabilite indeksi, antero-posterior stabilite indeksi, medio-lateral stabilite indeksi ve düşme riski indeksi değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarının yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve VKI benzerdi. Hasta gruplarının denge testi sonuçları incelendiğinde her iki hasta grubunun genel stabilite indeksi, antero-posterior stabilite indeksi, medio-lateral stabilite indeksi ve düşme riski indeksleri sonuçları sağlık kontrolere göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklıydı (p≤0.001).
Özet (Çeviri)
The balance takes place through the coordination of large number of direct or indirect sensory input including visual, vestibular, and proprioceptive data and musculoskeletal and cognitive systems to make and sustain all the activities of daily life of the human body. Hyperthyroidism and hypothyroidism are common diseases in the population and the thyroid hormones are effective on many systems. Cardiovascular, gastrointestinal, neuromuscular and musculoskeletal systems are the most affected systems in hyperthyroidism and hypothyroidism. It is postulated that these negative effects on the musculoskeletal and neuromuscular systems adversely affect the balance. In our study, it was aimed to evaluate the balance in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism. A total of 60 patients (ages 20-50 years, male/female: 20/40) with hypothyroidism (male/female: 9/21) and hyperthyroidism (male/female: 11/19) who admitted to Gaziosmanpasa University Medical Faculty Endocrinology outpatient clinic and age and sex matched healthy controls were included into the study. Demographic, clinical and laboratory characteristics were obtained. The tests were performed with Biodex Stability System for evaluation of postural balance. General stability index, antero-posterior stability index, medio-lateral stability index and the risk of falling index as test result were evaluated. There was no statistically difference in hypothyroidism, hyperthyroidism and control group in terms of height, age and gender distribution. It was observed that the balance tests including overall stability index, anteroposterior stability index, medio-lateral stability index and the risk of falling index in both of patients group was statistically different from the control group (respectively, p≤0.001). There was no significant difference between hypothyroid and hyperthyroid patients (p>0.05). According to correlation analyses, there was no significant correlation between TSH, fT4 and balance tests (p>0.05).