Lomber disk cerrahisinde preemptif ve postoperatif uygulanan tenoksikam, deksketoprofen trometamol ve tramadol'ün postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
In lumbar disc surgery preemptive and postoperative administration of tenoxicam, comparison of dexketoprofen trometamol and postoperative analgesic effects of tramadol
  1. Tez No: 377010
  2. Yazar: MÜCELLA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE BİNNUR SARIHASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Postoperatif ağrı, cerrahi travma ile başlayan ve doku iyileşmesi ile azalan bir akut ağrı şeklidir. Ağrının oluşumu ve iletilmesinde, doku hasarı sonucu salınan endojen aljezik maddelerin nosiseptörleri uyarması (transdüksiyon), nosiseptörler aracılığıyla kortekse iletilmesi (transmisyon), periferik olarak nosiseptörde, spinal kordda ya da supraspinal yapılarda baskılanması veya artırılması(modülasyon) ve sonuç olarak algılanması (persepsiyon) evreleri rol alır.Ağrılı uyarana karşı artmış hipersensitiviteden iki prosedür sorumludur: Birincisi periferal terminallerde nosiseptif afferent eşiğin azalmasına yol açan periferik sensitizasyon, diğeri ise spinal nöronların uyarılabilirliğinin artmasına yol açan santral sensitizasyondur. Preemptif tedavinin temel amacı periferik ve santral sensitizasyonu önleyerek ağrı oluşumunu önlemeye çalışmaktır. Ancak preemptif tedavinin başarısı için bu işlem doku hasarından (cerrahi insizyon) önce başlamalı, intraoperatif ve postoperatif dönemde de devam ettirilmelidir. Postoperatif ağrı sonucunda nöroendokrin, solunum, kardiovasküler, gastrointestinal sistem fonksiyonları bozularak, mortalite ve morbidite oranları artabilmektedir1. Uygun ve etkili şekilde yapılan postoperatif ağrı tedavisi ile derlenme ve iyleşme hızlanmakta, komplikasyonlar azalmaktadır. Postoperatif ve preemptif analjezi için opioidler ve NSAİ'lar başta olmak üzere pek çok ilaç ve yöntem kullanılabilmekle birlikte, yan etki olasılığı düşük olan ve etkin analjezi sağlayan en ideal tedavi şeklinin seçilmesi önemlidir. Yapılan çalışmalarda NSAİ ilaç kullanılması ile opioidlere oranla gastrointestinal fonksiyonların geri dönüşünün hızlandığı, bulantı ve solunum depresyonunun azaldığı ve böylece hasta memnuniyetinin arttığı görülmüştür2-5. Biz çalışmamızda lomber disk cerrahisinde iki farklı gruptan NSAI ilaç olan tenoksikam 2x20 mgr ve deksketoprofen trometamol 3x50 mgr ile zayıf bir opioid olan tramadolü 3x1,5 mgr/kgr dozunda i.v.olarak preemptif ve postoperatif dönemde uygulayarak postoperatif analjezik etki, hasta memnuniyeti, yan etki, mobilizasyon zamanları bakımından hem her iki NSAI ilacı birbiri ile hem de opioid etkili olan tramadolle karşılaştırdık. Elektif lomber disk hernisi cerrahisi planlanan, ASA I-II olan 60 hasta randomize olarak 3 eşit gruba ayrıldı. İleri derecede kardiopulmoner hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği, mide ve duodenum ülseri, opioid bağımlılığı ve kafa travması olmayan, vücut kitle indeksi (VKİ)
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postoperative pain is a form of acute pain which is initiated by tissue healing and reduced by surgical trauma. Stages which include the stimulation of nociceptors through endogenous algesic substances which is released as a result of tissue damage (transduction), the transmission of these to the cortex through nociceptors (transmission), the suppression or enhancement of these in nociceptors, spinal cord or supraspinal structures peripherally (modulation) and consequently the perception of these (perception) are involved in the occurrence and transmitting of pain. Two procedures are responsible for the increased hypersensitivity against painful stimuli: The first one is peripheral sensitization that leads to decrease of the threshold of nociceptive afferent in peripheral terminals, and the other one is central sensitization that leads to increase of excitability of spinal neurons. The main aim of preemptive treatment is to try to prevent formation of pain by preventing the peripheral and central sensitization. However, this process should initiate prior to tissue damage (surgical incision) and it should be continued in the intraoperative and postoperative periods in order to the success of preemptive treatment. The rates of mortality and morbidity might be increased by disrupting of neuroendocrine, respiratory, cardiovascular and gastrointestinal functions as a result of postoperative pain 2. . Through the treatment of postoperative pain in an appropriate and effective way, recovery accelerates while complications reduce. Although many drugs and methods, especially opioids and NSAIDs, could be used for postoperative and preemptive analgesia, it is important to select the optimal treatment which has lower possibility of side effects and provides effective analgesia. In the studies, it was observed that the recovery of gastrointestinal functions accelerated, nausea and respiratory depression reduced; thus patient satisfaction increased through the using of nonsteroidal anti-inflammatory drugs compared to opioid6,7,9,10. In our study, we compared both NSAIDs with each other and with tramadol which has an opioid effect in terms of postoperative analgesic effect, patient satisfaction, side effects and mobilization times applying tenoxicam at dose of 20 mg iv twice a day and dexketoprofen trometamol at dose of 50 mg iv three times a day which are NSAIDs and tramadol which is a weak opioid at dose of 1,5 mg / kg three times a day in the preemptive and postoperative period in lumbar disc surgery. 60 ASA I-II patients who were scheduled for elective lumbar disc herniation surgery, were divided into 3 equal groups randomly. Patients with no severe cardiopulmonary disease, liver and kidney failure, stomach and duodenal ulcers, opioid dependence and head trauma, with body mass index (BMI)