Sıçanlarda termal yanık modelinde stromal vasküler fraksiyon (SVF) ve trombositten zengin plazma (PRP)'nın yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması (deneysel çalışma)
Investigation of platelet rich plasma (PRP) and stromal vascular fraction (SVF)effects on wound healing
  1. Tez No: 377011
  2. Yazar: ASEF ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yanık tedavisinde öncelikli amaç, bireyin bir an önce sosyal yaşama dönmesini sağlayacak şekilde iyileşmeyi hızlandırmak ve tedavi maliyetini düşürmektir. İyi bir yara iyileşmesi için uygun koşullarının sağlanması ve olabildiğince komplikasyonların azaltılması da tedavinin temel hareket noktasıdır. Yara bölgesinde vaskülaritenin arttırılması ve iyileşmeden sorumlu hücresel elemanların yoğunluğunun arttırılması da iyileşmeyi hızlandırarak komplikasyonların önüne geçilmesinde büyük önem arz eder. Kemik iliği dışında vücutta bir çok dokuda bulunabilen mezenkimal kök hücreler ve PRP içerisindeki büyüme faktörleri, yara iyileşmesi açısından optimal beklentileri karşılayacak özelliklere sahiptir. Yağ dokusunun stromal vasküler fraksiyonu (SVF), mezenkimal kök hücreler açısından oldukça zengin ve elde edilmesi oldukça kolay bir yağ doku komponentidir. Yanık yaralarının tedavisinde, iyileşmeyi hızlandırması için SVF ve PRP üzerinde yürütülen deneysel ve klinik çalışmalar halen sürmekte ise de bu iki materyalin yanığın hangi döneminde nasıl etkileri olduğu ve kombine kullanımlarında ki etkinlikleri tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda; yanık yaralarının erken, erken geç ve geç döneminde uygulanan SVF ve PRP'nin, iyileşme üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, toplam 45 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Deneklerin sırtlarında bir tarafı kontrol tarafı olacak şekilde sağlı sollu 15 mm çapında iki adet derin dermal yanık lezyonu oluşturuldu. 1. Grupta sıçanların inguinal yağ yastıkçıkları alınarak elde edilen 0,2 ml SVF kullanıldı. 2. Gruptaki sıçanlarda kuyruk venlerinden alınan 1,5 ml kandan 0,2 ml PRP hazırlanarak kullanıldı. 3. Grupta ikisi kombine kullanıldı. Deney sıçanın sol taraf yanık lezyonuna 1. hafta (erken dönem), 2. hafta (erken geç dönem) ve 3. hafta (geç dönem) intradermal plana toplam 0,2 ml olacak şekilde uygulandı. 3. Gruba her ikisi toplam 0,4 ml olarak SVF ve PRP kombine (SPRP) şekilde uygulandı. Her sıçanın sağ kontrol taraflarına ise aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. 4. Haftada alınan spesmenlerde vaskülarite, epidermis hacmi, bağ doku infiltrayonu ve yanık hacimleri ölçüldü. SPRP grubunda vaskülaritenin sadece SVF ve PRP'ye göre daha fazla arttığı, epitelizasyonun daha hızlı gerçekleştiği, yanık hacminin daha hızlı küçüldüğü saptandı. Bu nokradan hareketle yanık iyileşmesinde SVF ile PRP'nin kombine kullanımı ile daha iyi fonksiyonel sonuçlar alınabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Primary objective of burn management is to accelerate healing for swift return to daily activities while reducing the costs and complications by optimizing wound conditions. Increasing vascularity and cellular components which aid wound healing is of cardinal importance for fulfilling that purpose. Mesenchymal stem cells (MSC) and platelet rich plasma (PRP) are known to provide a medium facilitating wound healing. The stromal vascular fraction (SVF) is an adipose tissue component which is easy to harvest and contains an abundance of MSCs. While the efficiacy of these two reagents in wound management are individually investigated in experimental studies, the mechanism by which they interact with the healing process and their combined effect are not. . The purpose of this study was to investigate the effectiveness of early, delayed and late applications of PRP and SVF on burn healing. Forty-five female Sprague-Dawley rats were used. On the backs of each subject, bilateral deep dermal burn wounds of 15 mm diameter were inflicted, with the right-sided ones serving as controls. On the left-sided wounds of the subjects, 0,2 ml of SVF purified from the inguinal fat pad, 0,2 ml of PRP acquired from the tail blood, and 0,4 ml of equal mixture of both (SPRP) were designated to be intradermally applied in the first, second and third groups; respectively. Each group were further divided into three within themselves and therapeutic applications were made one week (early application), two weeks (delayed application) and three weeks (late application) following injury, while the control sides were simultaneously treated with equal amounts of physiological serum. At the 4th week, lesions were harvested and histologically analyzed for vascularity, epidermal volume, connective tissue infiltration and burn volume. . It has been observed that SPRP group yielded significantly better vascularity, faster epithelization, and faster shrinkage of the burn volume in comparison with individual use of the reagents. Our findings suggest that combined use of SVF and PRP is likely to yield better functional results.