İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde çalışan birinci yıl araştırma görevlilerinin rotasyonları sırasında ilk çalışma haftalarındaki uyum sürecinin mortalite üzerine etkisi
İnfluence of resident experience on i̇nternal medicine i̇ntensive care unit outcomes
- Tez No: 365416
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fizyoloji, İstatistik, Physiology, Statistics
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada birincil amaç olarak İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne gelen birinci yıl rotasyoner araştırma görevlilerinin, uyum sürecinde hastaların mortalitesi üzerine etkisi araştırılmaya çalışıldı. Gereç ve Yöntem: Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne 2008 Ocak-2013 Haziran ayları arasında kabul edilen hastalar çalışmaya alındı. Mükerrer kabuller dışlandı. APACHE II skorları, hastane kaynaklı infeksiyon varlığı, rotasyoner doktorların çalışma haftaları gibi değişkenler kullanılarak, bu parametrelerin 30.gün ve hastane mortalitesi üzerine etkileri değerlendirildi. Bulgular: Multivaryant analizde doktorların birinci çalışma haftalarında 30.gün mortalite oranı ve hastane mortalite oranının arttığı görüldü ( sırasıyla p=0,06 ve 0,02). Her yılın mortalite riski 2008 yılına göre karşılaştırıldı. 2011, 2012 ve 2013 yıllarındaki hastane mortalite oranı ve 30.gün mortalite oranının diğer yıllara oranla arttığı görüldü (30.gün mortalite için sırasıyla p=0,01, 0,05 ve 0,08).
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to determine that if there is any affect of inexperience of internal medicine residents on intensive care mortality ratio. Methods: We conducted the patients who admitted to the Hacettepe University İnternal Medicine İntensive Care Unit between January 2008 and June 2013. Readmissions were excluded. After that, the patients were compared on 30th mortality and final mortality data with the dependent risk factors such as APACHE II score, hospital acquired infection ratio and experience of residents. Results: In the first week of the internal medicine residents' rotations, 30th day mortality and final mortality ratio was higher than the other weeks (p =0,06 and 0,02). We compared the 30th day mortality data from 2008 to 2013. We noticed that the both mortality ratios was rising, especially on 2011,2012 and 2013 (p for 30th day mortality= 0,01, 0,05 and 0,08). Rise in the APACHE II score was related to high mortality ratio and it is true for the hospital acquired infection rate ( p < 0.01, 0,02). Conclusion: The inexperience of residents is an independent risk factor on intensive care mortality. Daha sonra devam edilecektir.