Hastanede çalışan hemşirelerin hastane infeksiyonlarına ilişkin bilgi düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 37702
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 50 - ÖZET Bu çalışma, hemşirelerin hastane inf eksiyonları ve ya- yilimx konusundaki bilgi düzeyini ortaya çıkarmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma grubunu Fırat Üniversitesi Tıp Eğitimi Hasta nesi ve S.S.Y.B. Elazığ Devlet Hastanesi ' nde görev yapan 100 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri hemşireler için geliştirilen so ru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıdında hemşireleri tanı tıcı ve hastane inf eksiyonlarına ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirecek sorular yer almıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler yüzdelik, ortalama ye ki-kare testi ile değer lendirilmiştir. Değerlendirme sonunda araştırma kapsamına giren hemşi relerin hastane inf eksiyonlarına ilişkin bilgi puan ortalama sı 46±7.02 olarak bulunmuş olup, ortalamanın altında olan bu puan hemşirelerin konu ile ilgili bilgilerinin yetersiz oldu ğunu göstermiştir. Ancak Üniversite Hastanesi ' nde çalışan, eğitim düzeyi yüksek, mesleki yayın izleyen, çalışma süreleri 5 yıldan az ve servis sorumlusu hemşirelerin bilgi puan ortalamaları di ğer hemşirelerden yüksek bulunmuştur.51 - Bu sonuçlara göre hemşirelik eğitiminin liseye dayan- dxrilmasx, hizmet-içi eğitimin sürekli yapılması ve öğrenci lik yıllarından başlayarak mesleki yayın izleme alışkanlığı nın kazandırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY This study was planned to find the level of knowledge of the nurses about hospital infection and their spread. The study group is consisted of hundred nurses working at Fırat University Medical Education Hospital and S.S.Y.B. Elazığ State Hospital. The data of the research was collected with questionnaire prepared for the nurses. The questions were aimed to identify the nurses and to evaluate their level of knowledge about hospital infection. The data obtained was evaluated with percentage, average and chi^square tests. As a result of the evaluation the average point of the nurses was 46±7.02 this average shows that nurses' knowledge about the hospital infection is not sufficient. On the other hand nurses attending to the University Hospital, the nurses whose education level is higher and the nurses following up-to date publication and the nurses who has worked less than 5 years and werd cherge nurses' average points were found to be higher than the other nurses. According to these results it is proposed to have the nursing education after secondary school, to always have the ward training couses and to teach the students to follow the publications about their profession.