Periodontitisin tedavisinde tetrasiklin ve ornidazolün etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 37701
  2. Yazar: SERDAR ÇİNTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
- 130 - ÖZET Erişkin periodontitis inin tedavisinde kök yüzeyi düz- leştirme ve küretaj işleminin, sistemik tetrasiklin veya or- nidazol ile desteklenmesinin etkinliği araştırılmıştır. Ça lışma, yaşları 35 ile 59 arasında değişen, 14'ü kadın, 7'si erkek toplam 21 hastanın 312 periodonsiyumu üzerinde gerçek leştirildi. Hastalar tetrasiklin, ornidazol ve kontrol diye adlandırdığımız üç grupta toplandı ve her grupta benzer özel likleri taşıyan eşit sayıda periodontal ünite olmasına özen gösterildi. Çalışma kapsamına karşılıklı birinci premolar dişler ve aralarında kalan ön bölgeler alındı. Tüm bireylerde diştaşı temizliği, kök yüzeyi düzleş- tirme ve küretaj işlemi yapıldı. Bu uygulama bir grupta 2 hafta boyunca günde 1 gr tetrasiklin, diğer grupta 10 gün sü reyle günde 1 gr ornidazol ile desteklenirken, kontrol grubu bireylerinde antibakteriyel tedavi uygulanmadı. Araştırmaya katılan hastaların tedavi öncesi ve sonra sı periodontal durumları plak indeksi, dişeti oluğu likiti akış miktarı, dişeti oluğu kanama indeksi, dişeti kenarı çe kilme indeksi, cep derinliği ölçümü, ataşman düzeyi saptanma sı, histolojik indeks ve mikrobiyolojik inceleme gibi indeks, ölçüm ve yöntemlerle saptandı. Bulgular istatistiksel olarak- 131 karşılaştırıldı. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda tüm indeks ve ölçümlerde üç grupta da beklendiği gibi iyileşme yönünde olum lu değişiklikler izlenirken, tetrasiklin ve ornidazol grubu değerleri kontrol grubu değerlerine oranla istatistiksel an lamlı üstünlük gösterdi. Yalnızca ornidazol grubunun ataşman kazancını gösteren bulgularında kontrol grubuna oranla anlam lı farklılıklar saptanmadı. Histolojik incelemede her üç grupta da beklenen iyileş me gözlenirken, tetrasiklin grubunda tedavi sonrası kollagen doku yapımında dikkati çekecek şekilde artış belirlendi. Mikrobiyolojik incelemede hastalık etkeni olarak düşü nülen siyah pigmentli Bacteroides' lerin tetrasiklin ve orni dazol gruplarında tedavi sonrası üremediği izlenirken, kont rol grubunda bu mikroorganizmaların yeniden ürediği görüldü. Bu sonuçların ışığında erişkin periodontitisinin teda visinde kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj uygulamasının sis- temik tetrasiklin ve ornidazol ile desteklenmesinin olumlu sonuçlar oluşturduğu belirlenmektedir. Ayrıca periodontal iyileşmenin klinik parametreler yanında mikrobiyolojik ince leme yöntemleriyle de izlenmesinin önemi de ortaya çıkmakta dır.
Özet (Çeviri)
132 - SUMMARY The present study evaluated the effects of systemic tetracycline and ornidazole administration as an adjunct to root planing and curretage on patients with adult periodon titis. The investigation has been realized on 21 patients (.14 women, 7 men] with 312 periodontal units and age ranging between 35 to 59. Patients have been designed in three groups, namely, the tetracycline group, ornidazole group and the controls. An attempt was made to pool the study groups with similar defects and same number of periodontal units from the anterior group of teeth including the first premo lars. All subjects received scaling, root-planing and curre tage treatments. Tetracycline administered for two weeks (1 gr/day) for one group, the other group received ornidazole for ten days (1 gr/day) and the control group has not medicated with any antibiotics. Periodontal status of each group of patients included in this study have been evaluated before and after therapy with the following parameters; plaque index, sulcus fluid flow rate, sulcus bleeding index, gingival margin recession index, pocket depths, clinical attachment levels, histologi-- 133 - cal index and microbiological assessments. The results have been compared statistically. The results indicated that there is a marked improve ment in all parameters and assesments of all three groups; the drug administered groups showed statistically significant alterations with respect to all parameters. Only the clinical attachment level gains of the ornidazole group failed to show statistically significant results compared with the control group. Results of histological observations revealed signifi cant improvement in index values. Increased activity of collagen was demonstrated at the tetracycline group. Microbiological samples isolated from the ornidazole and tetracycline groups failed to cultivate black pigmented Bacteroides after treatment; but these bacteriae which are thought to be strongly related to the periodontal disease are harboured at the cultures of the control group after mechani cal periodontal treatment. The findings of this research suggest that the use of tetracycline or ornidazole may be useful as adjuncts to root- planing and curretage in the treatment of adult periodontitis. It could be emphasized that the use of microbiological para meters in relation with the clinical ones are useful in evaluating the results of periodontal therapy.