Al-dıwaniyah kadın ve çocuk eğitim hastanesi yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan pediatri hemşirelerinin hastane enfeksiyonları hakkında bilgilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the knowledge of pediatric nurses working in the neonatal intensive care unit of al-diwaniyah women's and children's teaching hospital about nosocomial infections
  1. Tez No: 827049
  2. Yazar: ZAINAB ALI HUSSEIN ALNUWASHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hastane enfeksiyonları, yenidoğanlarda önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma ile Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan pediatri hemşirelerinin hastane enfeksiyonları hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, Al-Dıwaniyah Kadın ve Çocuk Eğitim Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan pediatri hemşirelerinden oluşmaktadır (n = 51). Veriler, hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ve hastane enfeksiyonlarına ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek için araştırmacılar tarafından ilgili literatür incelenerek geliştirilen,“Veri Toplama Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde ve ortalama olarak özetlenmiş, değerlendirmelerde Ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, %84,3'ü kadın, %62,7'si 30-39 yaş aralığında, %64,7'si bekâr, %51'i hemşirelik enstitüsü mezunu, %66,7'si 1-5 yıl arasında kamu hizmetinde bulunmuştur. Hemşirelerin %58,8'i 1-5 yıl arası pediatri hemşiresi olarak çalışmış olup %60,8'i 1-5 yıldır Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışmaktadır. Hemşirelerin %94,1'i hastane enfeksiyonları konusunda eğitim kurslarına katılmamış ve %90,2'si hastane enfeksiyonları konusundaki bilgilerini güncellememiştir. Hemşirelerin hastane enfeksiyonu bilgi düzeyleri ile yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve kamu hizmet süresi gibi bazı sosyal ve demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Hemşirelerinin hastane enfeksiyonu hakkındaki bilgilerinin 1.50 puan ile orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan hemşirelerin hastane enfeksiyonu ile ilgili eğitim kurslarına ve hizmet içi eğitim programlarına dahil edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections are an important cause of morbidity and mortality in newborns. In this descriptive study, it was aimed to examine the knowledge levels of pediatric nurses working in the Neonatal Intensive Care Unit about nosocomial infections. The sample of the study consisted of pediatric nurses working in the neonatal intensive care unit of Al-Diwaniyah Women's and Children's Training Hospital (n = 51). The data were collected using the“Data Collection Form”developed by the researchers by examining the relevant literature in order to determine the sociodemographic characteristics of the nurses and their level of knowledge about hospital infections. The data were summarized as numbers, percentages and averages, and the chi-square test was used in the evaluations. Of the nurses included in the research, 84.3% were women, 62.7% were between the ages of 30-39, 64.7% were single, 51% were graduates of nursing institutes, and 66.7% had served in public for 1-5 years. 58.8% of the nurses have worked as pediatric nurses for 1-5 years, and 60.8% have been working in the Neonatal Intensive Care Unit for 1-5 years. 94.1% of the nurses did not attend training courses on nosocomial infections and 90.2% did not update their knowledge on nosocomial infections. It was determined that there were statistically significant differences between nurses' knowledge of nosocomial infections and some social and demographic characteristics such as age, marital status, education level and duration of public service (p < 0.05). It was determined that the knowledge of nurses about nosocomial infection was moderate with a score of 1.50. The study suggests that nurses working in the Neonatal Intensive Care Unit be included in training courses and in-service training programs on nosocomial infections.