Linear array yöntemi ile human papilloma virüs'ünün (HPV) tiplendirilmesinin adli tıp açısından öneminin araştırılması
Investigate the importance in forensic medicine of typing of human papilloma virus (HPV) with using the method of linear array
  1. Tez No: 377033
  2. Yazar: GÜLÇİN ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Cinsel yolla bulaşan patojenlerin bir kısmının bugünkü tekniklerle alt tiplerinin ortaya çıkartılması biyolojik delillerin negatif olduğu cinsel saldırı olgularında bu patojenlerin delil olarak kullanılmasını gündeme getirmiştir. HPV'nin; bilinen 118'den fazla tipinin olması ve bu tiplerinin toplum içerisinde değişen bir prevalans göstermesi, bu virüsü, adli bilimlerde delil amacıyla kullanımı açısından iyi bir aday olarak karşımıza çıkarmaktadır. Ancak klinik ve epidemiyolojik çalışmalarda söz konusu uyumluluk ile ilgili veriler bulunmasına rağmen bu konunun Türkiye'deki mevcut imkanlar dahilinde adli amaçlı sanığa yönelik kimliklendirmede kullanılabilirliği yeterince araştırılmamıştır. Bu amaçla; HPV'si pozitif olan kadınlardan ve biyolojik partnerlerinden yapılabilecek uyum çalışması, adli bilimler açısından biyolojik delillerin yetersiz kaldığı cinsel saldırı olgularında, HPV'nin delil olarak kullanılıp kullanılmayacağını anlamında bazı ipuçları verebilir. Bu doğrultuda, HPV'si pozitif olduğu bilinen 20 kadın hasta ve biyolojik partnerlerinden alınan servikal smear ve üretral akıntı örneklerinden Linear Array Yöntemi ile HPV tiplendirilmesi yapıldı. Çalışmada en azından 1 HPV tipi açısından eşleşen örnekler uyumlu olarak değerlendirildiğinde; 16 çiftin 9'unda uyum tespit edilmedi. 7 partnerde uyum gözlendi. Uyum gözlemlenen 7 partnerin 4'ünde tüm tipler eşleşti, kalan 3'ünde ise mevcut tiplerin bir kısmı eşleşti. Bununla birlikte istatistiksel olarak uyum üzerinde partnerlerin ilişki sürelerinin bir etkisi olmadığı görüldü (p>0,05). Çalışılan vakaların beklenen ve gözlemlenen uyum değerleri hesaplandığında; HPV tipine bağlı olarak gözlemlenen eşleşme değerinin beklenene göre 1.60-8.01 kat artmış olduğu görülmekle birlikte, HPV tiplendirilmesinin adli vakalar açısından kullanılabilirliğinin ortaya konulabilmesi için çalışmanın çok daha yüksek veri grubunda ve ileri istatistiksel analizlerle değerlendirilmesine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted pathogens of some subtypes present techniques that elicit negative of biological evidence in cases of sexual assault as evidence that these pathogens. To be more than 118 type of HPV is easily to used in forensic science evidence. However, in clinical and epidemiological studies data were not concerned about compatibility issues, despite the existing facilities within the forensic purposes in Turkey for the defendant has not been investigated in identification availability. Regardless of forensic science is inadequate in in terms of biological evidence in cases of sexual assault, HPV positive woman and his partnership's adjustment may be gave some tips. In this regard, hpv's 20 female patients known to be positive and biological partners' samples taken the cervical smears and urethral discharge and these samples are performed by Linear Array and HPV typing method. In these study at least one HPV type considered compatible when matched sample; Concordance was not detected in 9 of 16 pairs. Concordance was observed in seven partner. Concordance observed in 4 of the 7 partners all types were matched, while the remaining third part of the present type matched. However there is no relationship with a statistically significant effect on the alignment of partners time (p> 0.05). Working of cases expected and observed values when calculating concordance; HPV types depending on the observed value match expected based 1.60-8.01 fold increase observed. However using these HPV typing results for forensic cases we have to collect more data and using the advanced statistical methods.