Sentetik kan ile modelleme yoluyla oluşturulacak olan kan lekelerinin şekillerini etkileyen faktörlerin deneysel analizi
Experimental analysis of factors affecting the shape of the synthetic blood stains
  1. Tez No: 377037
  2. Yazar: CEREN AYRANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kan lekelerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi ile olay hakkında bilgi sahibi olunabileceği gibi, olayın yeniden kurgulanması da mümkündür ancak bu incelemeyi yapabilmek kan lekesi model analizi alanında uzmanlık gerektirir. Bu gereksinim ancak alanda çalışacak adli bilim uzmanlarının ve olay yeri inceleme ekiplerinin teorik ve pratik eğitimi ile karşılanabilir. Uygulamalı eğitim söz konusu olduğunda insan kanı kullanmak beraberinde etik sorunların yanı sıra bu kanın erişilebilirliği, saklanması ve kontaminasyon sonucunda meydana gelebilecek hastalık bulaşma riskini de doğurur. Sıkça karşılaşılan bu sorunlar insan kanı yerine fiziksel özellikleri insan kanı ile aynı olan yapay kimyasal bir maddenin, sentetik kanın, kullanılma ihtiyacını doğurmuştur. Bu tez çalışmasının amacı; sentetik kanın uygulamalı eğitimlerde ve alanda yapılan çalışmalarda insan kanı yerine kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Yapılan çalışmalar, kan damlalarının hedef yüzeye çarpma açısının ve düşme yüksekliğinin, kan lekelerinin şekil ve boyutu üzerinde etkili olduğunu, kan lekesinin eksen uzunluklarından yararlanılarak, kan damlasının hedef yüzeye çarpma açısının hesaplanabildiğini göstermiştir. Bu tez çalışması sözü edilen fiziksel değişkenlerden damlanın düşme yüksekliği ile damlanın hedef yüzeye çarpma açısının, oluşturulacak olan leke modelini nasıl etkileyeceğini inceleyerek, sentetik kanın insan kanı yerine kullanılıp kullanılamayacağını araştıracaktır
Özet (Çeviri)
While a meticulous examination of blood stains might reveal information about a scene, a reconstruction is possible as well; on the other hand, this procedure requires specialization in the field of blood stain pattern analysis. This requirement is fulfilled through theoretical and practical training of crime scene investigation teams and forensic science experts. When practical training is at issue, human blood use might lead to several problems in terms of ethics, accessibility, storage and contagion risk as a result of contamination. These particular problems, which are frequently encountered with, led to a need of synthetic blood use, an artificial chemical substance whose physical features are the same as those of human blood. The purpose of this thesis is to analyze whether synthetic blood substitute be used instead of human blood in practical trainings and studies carried out in this particular field. Studies indicate that the impact angle and falling height of blood on surface have an influence upon the size and shape of blood stains, and the impact angle blood drop on target surface can be estimated through utilizing the axis length of blood. This thesis study will analyze whether synthetic blood can be used instead of human blood via an examination of how the particular physical variables such as the falling height and impact angle of blood drop affects the blood pattern which is to be created.