Çocukluk çağı istismar yaşantılarının genç yetişkinlik dönemindeki bağlanma süreçleri, psikopatolojik semptomlar, ilişki yeterlilikleri ve aşk tutumları ile ilişkilerinin incelenmesi
The effect of childhood abuse on attachment processes, psychopathological symptoms, psychological tendencies associated with intimate relationships and love attitudes in adulthood
  1. Tez No: 377042
  2. Yazar: DİDEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN UFUK SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yücel, D., Çocukluk Çağı İstismar Yaşantılarının Genç Yetişkinlik Dönemindeki Bağlanma Süreçleri, Psikopatolojik Semptomlar, İlişki Yeterlilikleri ve Aşk Tutumları İle İlişkilerinin İncelenmesi, İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsü, Sosyal Bilimler Programı, Doktora Tezi, İstanbul, 2014 Yapılan araştırma, çocukluk çağı istismar yaşantılarının genç yetişkinlik dönemindeki bağlanma süreçleri, psikopatolojik semptomlar, ilişki yeterlilikleri ve aşk tutumları ile ilişkilerini incelemek, ayrıca bunları etkileyen çeşitli faktörüleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul il merkezinde bulunan bir vakıf üniversitesinin çeşitli bölümlerinde eğitimlerine devam etmekte olan, 20-30 yaş arası, çocukluk çağı istismar öyküsü bildiren 176, istismar bildiriminde bulunmayan 1058, toplam 1234 kişi oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde demografik bilgi formu,“Çocukluk Örselenme Yaşantıları ölçeği”,“Ebeveynlere Bağlanma Ölçeği”,“Kısa Semptom Envanteri”,“Aşk Tutumları Ölçeği”,“Çok Boyutlu İlişki Ölçeği”ve“İlişki Ölçekleri Anketi”kullanılmıştır. Veriler, basılı formlar ve internet üzerinden olmak üzere iki farklı biçimde toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yücel, D., The Effect of Childhood Abuse on Attachment Processes, Psychopathological Symptoms, Psychological Tendencies Associated With Intimate Relationships and Love Attitudes in Adulthood, Istanbul University, Institute of Forensic Sciences, Social Sciences Doctorate Program, Istanbul, 2014 The aim of this study is to investigate the effects of childhood abuse on attachment processes, psychopathological symptoms, psychological tendencies associated with intimate relationships and love attitudes in adulthood. Sample of the study consisted of 1234 university students between 20-30 ages. 176 participants have reported childhood abuse experiences. Sociodemographical data sheet, Childhood Trauma Questionnaire, Parental Bonding Instrument, Brief Symptom Inventory, Love Attitudes Scale, The Multidimensional Relationship Questionnaire and Relationships Sclaes Questionnarie was used in the data collection process. Data was collected by web forms and printed forms. Current data are statistically analyzed with SPSS.