Yeme bozukluğu hastalarının bağlanma paternlerinin depresyon ve intihar davranışı ile korelâsyonu
The correlation of depression , suicidal behaviour and attachment patterns in the patients wiht eating disorders
- Tez No: 377041
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anoreksiya Nervoza hastalarının bağlanma stillerini incelemektir. Bunun yanında bağlanma stillerine paralel olarak bu hastalardaki depresyon ve intihar davranışını araştırmak ve korelasyonunu ortaya çıkarmaktır. Anoreksiya Nervoza tanısı almış, bir psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören hastaların yakın ilişkilerinde kurdukları bağlanma biçemlerinin ve depresyon-anksiyeteyle bağlantısının incelenmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak yaşanan depresyonun-anksiyetenin düzeyine ve derinliğine bağlı olarak da intihar düşünceleri, planları ve girişimlerinin derecesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Anoreksiya Nervoza tanısı almış ve tedavisi devam etmekte olan 20 kadın hasta ile herhangi bir ruhsal bozukluk tanısı almamış 30 kadın denek bahsedilen değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Kontrol grubu uygun örnekleme yolu ile elde edilmiştir. Karşılaştırma için kullanılan ölçekler Erişkin Bağlanma Biçemi Ölçeği (EBBÖ), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HADÖ) ve Yeme Tutumu Testi 40 (YTT-40) ve Demografik Bilgi Formudur. Araştırmanın sonuçlarına göre Anoreksiya Nervoza hastaları ile herhangi bir ruhsal bozukluk tanısı almamış Kontrol Grubu denekleri arasında bağlanma biçemleri açısından farklılık tespit edilmiştir. Hasta Grubundaki deneklerin bağlanma biçemleri Kaçıngan Bağlanma şeklinde iken Kontrol Grubu deneklerinde Güvenli Bağlanma Biçemi tespit edilmiştir. Benzer şekilde Hasta Grubu deneklerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin Kontrol Grubu deneklerine göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak kendine zarar verme davranışı, intihar düşüncesi, planı ve girişiminde bulunma açısından Hasta ve Kontrol Gruplarının arasında anlamlı bir farklılaşma tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine attachment style of hospitalized patients with Anorexia Nervosa. As well as, it aims to investigate depression and suicidal behav-ior in these patients and reveal correlations parallel to the attachment style. This study also intend to examine depression and anxiety characteristics of pa-tients who were hospitalized at a psychiatric clinic with a diagnosis of Anorexia Nervosa, besides their attachment style that they have established in close relationships. In addition, it aims to detirmine depression-anxiety experienced level also suicidal thoughts, plans and attempts degree depending on depth. To this end, 20 female patients who were diagnosed with Anorexia Nervosa and 30 women that were not diagnosed with any psychiatric disorder subjects were compared with each other in terms of the above-mentioned variables. The control group was obtained by appropriate sampling path. The scales used to comparison; Adult Attachment Scale(AAS)Family Assessment Scale(FAS), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Rating Scale for Anxiety (HAM-A) and Eating Attitudes Test 40 (EAT-40) and Demographic Infor-mation Form. According to the results of the study, it has been determined differences in at-tachment styles between hospitalized patients with Anorexia Nervosa and the control subjects without any psychiatric diagnosis. While attachment style of subjects in the patients group were Avoidant Attachment, in the control group subjects were Secure Attachment Style. It has been also found high levels of depression and anxiety in the patients group in spite of control group. However, in terms of self-harm behavior, sui-cidal thoughts, plans and attempts, it hasnot ben found a significant difference between patient and control groups.