Ergenlerde aile içi şiddet ile benlik imgesi ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişki
Adolescents with family violence and self-image of the relationship between levels of hopelessness
- Tez No: 377043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile aile içi şiddete maruz kalmış veya tanık olmuş ergenlerin benlik imgesi ve umutsuzluk düzeyini değerlendirmek, şiddeti önleme ve rehberlik çalışmalarına bilimsel katkılar sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışmanın araştırma grubu, Bakırköy Aile Mahkemeleri'nde devam eden boşanma davaları sebebiyle görüşmeye gelmiş ve aile içi fiziksel, cinsel ve/veya duygusal şiddete tanık olmuş ve /veya maruz kalmış 12-18 yaş arasındaki toplam 46 kişiden, kontrol grubu bugüne kadar her hangi bir aile içi şiddet öyküsü olmayan 12-18 yaş arasındaki 47 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada araştırmacılar tarafından geliştirilen görüşme formu ile Offer Benlik İmgesi Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the self-respect and desperation level in teenagers who have been exposed to domestic violence, prevent violence and provide scientific contribution to the guidance to the guidance studies. The Research Group of this study is formed by the forty-six people aging between 12-18 who have come to the interviews to the Bakırköy Famiy Court as a result of the ongoing divorce lawsuits and who have been exposed to or have witnessed domestic physical, sexual or emotional violence. The Control Group consists of forty-seven people aging between 12-18who do not have any history of violence so far. In the study Interview Forms and Offer Self-Respect Scales ad Beck Desparation Scales have been applied. It has been found out that the scores of the desperation level in the Research Group are significantly high compared to the Control Group.