Çocukluk çağında cinsel istismara uğramış bireylerin karşı cinsle ilişkilerinin incelenmesi
Analysing of relations of individuals who suffer from sexual abuse in childhood opposite sex
- Tez No: 438397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çocuğun cinsel istismarı fiziksel, duygusal, sosyal, ahlaki, kültürel ve hukuki boyutları olan geniş kapsamlı ve karmaşık bir sorun olduğu yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Ve istismar çocuğun duygusal, cinsel gelişimini, kişiler arası ilişkilerini, özgüvenini sarsan akut ve kronik travmadır. Günümüzde yaygınlığı ve bilgisi daha çok medya kanalları aracılığı ile kısıtlı şekilde öğrenilen fakat çok sık rastlanan en önemli konulardan bir tanesi çocuk istismarıdır. Bu alanda yapılan akademik çalışmalar ne yazık ki sayıca fazla değildir. Yapılan araştırma, çocukluk çağı istismar yaşantılarının genç yetişkinlik dönemindeki bağlanma süreçleri, psikopatolojik semptomlar, ilişki yeterlilikleri ve karşı cinsle ilişkilerini incelemek, ayrıca bunları etkileyen çeşitli etkenleri saptamak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child sexual abuse is a comprehensive and complicated problem, with physical, emotional, social, moral, cultural and legal dimesions. Abuse is an acute and chronic trauma that affects a child's emotional-sexual development, interpersonal relations and self-confidence. Nowadays, the prevalence and limited knowledge of the more learned through media channels and a common child abuse is one of the most important issues. The large number of academic studies in this area, unfortunately not. The aim of this study is to investigate the effects of childhood abuse on attachment processes, psychopathological symptoms, psychological tendencies associated with intimate relationships and love attitudes in adulthood