Nesep tayininde sadece anne/çocuk ya da sadece baba/çocuk çalışmanın olası riskleri
The potential risks of single parent (mother/father) - child cases in parentage analysis
  1. Tez No: 377044
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL FİLOĞLU TÜFEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoistatistik, Forensic Medicine, Biostatistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nesep tayini testlerinde rutinde üçlü (anne-baba-çocuk) çalışma yapılmaktadır. Ancak finansal veya kişisel problemlerden kaynaklı bazı durumlarda şahıslar ikili çalışma (anne/baba olmadan) talep edebilmektedirler. Babalık testlerinde ikili çalışmanın talep edildiği bir diğer durum da annenin haberinin olmamasının istendiği durumlardır. Her ne kadar ikili çalışmalar sonuçları itibarıyla güvenilir gözükse de bu çalışmaların her zaman için yanlış annelik ve yanlış babalık verme riski barındırdığı unutulmamalıdır. Bu çalışmada daha önceden DNA analizleri tamamlanmış 400 vakadaki bireyler kendi aralarında ikili olarak ebeveyn/çocuk ilişkisi açısından çaprazlanmışlardır. Bu çaprazlamaların 16 tanesinde çocuk ve çocuk ile herhangi bir akrabalık bağı bulunmayan bir ebeveyn (anne ya da baba) arasında 15 STR lokusunda tam geçiş (alel aktarımı) gözlemlendi. Diğer bir ifadeyle 16 çocuğa DNA profilleri bazında tesâdüfi anne ya da tesâdüfi baba bulundu. 59 çaprazlamada 14 STR lokusunda geçiş (alel aktarımı) 1 lokusta ise mutasyona uygun geçiş (alel aktarımı) tespit edildi. 247 çaprazlamada ise 13 STR lokusunda geçiş (alel aktarımı) gözlemlenirken, 2 lokusta da mutasyona uygun geçiş (alel aktarımı) tespit edildi. Elde edilen sonuçlarda ikili çalışmalar esnasında azami dikkat gösterilmesi gerektiğini ve çalışılan STR bölgesi sayısının artırılması, ek markırlar çalışılması gibi birtakım tedbirler alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In routine of parentage analysis trio cases (father-mother-child) are preferred. However, duo analysis may be requested when for financial or personal reasons only the child and the putative father/mother are to be tested. In paternity tests, another reason for an investigation without the mother may be that the putative father does not want the mother to know about the paternity testing. Although it seems that reliable results can be obtained and the putative father/mother can be included or ruled out with a high certainty in duo cases, it should not be ignored that there is always false inclusion risks. STR results of individuals in 400 cases which were already analyzed were compared according to parent/child relationship in duo analysis. In 16 comparisons no STR mismatches between a child and an unrelated father/mother were detected, thus ''second father/mother'' was found for 16 children. In 59 comparisons 14 STR matches, 1 STR mismatch that are compatible with mutation between a child and an unrelated father/mother were detected. In 247 comparisons 13 STR matches 2 STR mismatches that are compatible with mutation between a child and an unrelated father/mother were detected. Our results underline the difficulties in fatherless/motherless parentage cases and advise great precautions such as increasing number of STR loci, analyzing with additional markers in those investigations.