Adli amaçlı 17 Y-STR ile nesep tayininde baba oğul çiftlerinde mutasyonoranlarının belirlenmesi: Bakü örneklemi
Determination of mutation rates in father and son pairs in designatingof lineage with 17 y-strs for forensic purposes: Baku sample
  1. Tez No: 737455
  2. Yazar: NARGİZ ASLANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Y- STR (Y kromozomuna bağlı kısa ardışık tekrar dizileri) rekombinasyona uğramadığından, baba tarafından akraba tüm erkek bireyler arasındaki fark sadece mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu bölgeler, adli bilimlerde erkek kimliklendirmesinde veya babalık tayininde önem kazanmaktadır. Y kromozomu üzerinde bulunan lokuslardan özellikle yüksek polimorfik düzeye sahip olanların mutasyon oranları, buna paralel şekilde, oldukça yüksektir. Yüksek mutasyon oranları, özellikle adli vakalarda sıklıkla karşımıza çıkan babalık tayinleri söz konusu olduğunda, oğul ve baba arasında, ortalama olarak bir ya da iki lokusta uyuşmazlığa yol açabilirler. Bu uyumsuzluk, dışlamaya neden olabilmektedir. Babalık tayini esnasında yanlış bir dışlamanın önüne geçilmek için ilgili toplumda mutasyonların gerçekleştiği lokusların tespiti ve tüm mutasyon oranlarının net olarak hesaplanması gerekmektedir. Y kromozomu polimorfizmlerinin soy bağı analizinde kullanılabilmesi ancak baba- oğul çiftlerinde gerçekleşen mutasyonların araştırılarak popülasyonlara özel olan mutasyon oranlarının hesaplanıp bu hesapların tayinlerde göz önüne alınmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, 17 Y-STR lokusunun (DYS456, DYS389 I, DYS390, DYS389 II, DYS458, DYS19, DYS385 a/b, DYS393, DYS391, DYS439, DYS635, DYS392, Y GATA H4, DYS437, DYS438, DYS448) Azerbaycan Bakü örnekleminde mutasyon oranlarını belirlemek amacıyla 80 baba-oğul çiftinde 17 Y-STR lokusları çalışıldı. İki baba-oğul çifti arasında DYS385 a/b lokuslarında mutasyon bulundu. Bunun dışında yedi baba-oğul çiftinde DYS458 lokusunda varyasyon artımı gözlendi. Böylece Bakü'de yaşayan Azerbaycan toplumuna özgü hangi lokusta ve hangi oranda mutasyon olduğu tespit edilerek, Y-STR' lere dayalı nesep tayinlerinin yanlış dışlama olasılığı ortadan kalkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since Y-STRs (short tandem repeats linked to the Y chromosome) are not recombined, the difference between all paternally related male individuals is only due to mutations. Therefore, these regions gain importance in male identification or paternity determination in forensic sciences. The mutation rates of the loci on the Y chromosome, especially those with a high polymorphic level, are accordingly quite high. High mutation rates may lead to incompatibility between son and father at one or two loci on average, especially when it comes to paternity determinations, which are frequently encountered in forensic cases. This incompatibility can lead to exclusion. In order to prevent false exclusion during paternity determination, it is necessary to determine the loci where mutations occur in the relevant population and to calculate all mutation rates clearly. The use of Y chromosome polymorphisms in lineage analysis can only be possible by investigating the mutations occurring in father-son pairs, calculating the mutation rates specific to the populations, and taking these calculations into account in the determinations. In this study, 17 Y-STR loci (DYS456, DYS389 I, DYS390, DYS389 II, DYS458, DYS19, DYS385 a/b, DYS393, DYS391, DYS439, DYS635, DYS392, Y GATA H4, DYS437, DYS438, DYS448) were studied in 80 father-son pairs to determine the mutation rates of 17 Y-STR loci in the Azerbaijani Baku samples. Mutations at DYS385 a/b loci were detected between two father-son pairs. In addition, an increase in variation was observed in the DYS458 locus in seven father-son couples. Thus, the possibility of false exclusion of lineage determinations based on Y-STRs will be eliminated by determining which locus and rate of mutation specific to the living in Bakü Azerbaijani society are present.