Sol ventrikül sistolik kalp yetersizliğinin tanisi ve değerlendirilmesinde serum paraoksonaz-1 düzeylerinin rolüsystolic heart failure
The role of paraoxonase 1 activity and total antioxidant capacity levels in the diagnosis and evaluation of the left ventricular
- Tez No: 377060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kalp yetersizliği, nörohormonal ve sempatik aktivite artışı, inflamasyon, yeniden şekillenme ile ilişkili, kardiyak fonksiyonların bozulmasıyla karakterize klinik bir sendromdur. Oksidatif stresin kalp yetersizliği patogenezinde oynadığı kritik rol bilinmektedir. İyi bilinen bir biyobelirteç olan B-tipi natriüretik peptit (BNP) kalp yetersizliği tanı ve prognozunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ile ilişkili bir glikoprotein olan paraoksonaz 1'in (PON1) HDL'nin sistemik antioksidan aktivitesinin ortaya çıkmasında anahtar rol oynadığı düşünülmektedir. Kalp yetersizliğinin farklı patolojik yönlerini yansıtan biyobelirteçlerin kombinasyonu, kalp yetersizliği tanı ve prognozunun değerlendirilmesinde önemli fayda sağlayacaktır. Biz bu çalışmada sol ventrikül sistolik kalp yetersizliğinin tanısında ve değerlendirmesinde serum PON1 ve total antioksidan kapasite (TAK) seviyelerinin rolünü ve bu belirteçlerin yerleşmiş kardiyak biyobelirteçler ile ilişkisini araştırdık. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na Ekim 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında kalp yetersizliği tanısı ile başvuran 60 hasta (NYHA [New York Kalp Birliği] sınıf III-IV, ekokardiyografide sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu [SVEF]
Özet (Çeviri)
Heart failure is a clinical syndrome characterized by impaired cardiac function, associated with neurohormonal and sympathetic activations, inflammation, and ongoing remodeling. Oxidative stress is known to play a crucial role in the pathogenesis of heart failure. B-type natriuretic peptide (BNP) is a well-established biomarker, extensively used for the diagnosis and prognosis of patients with heart failure. Paraoxonase-1 (PON-1) is a high-density lipoprotein (HDL)-associated glycoprotein believed to play a key role in facilitating systemic anti-oxidant activities of HDL. Combination of biomarkers that reflect different pathogenic aspects in heart failure will provide incremental diagnostic and prognostic value. In the present study, we sought to determine the role of serum PON1 activity and total antioxidan capacitiy (TAC) levels in the diagnosis and evaluation of the left ventricular systolic heart failure, particularly in relation to established cardiac biomarkers. We enrolled 60 patients with left ventricular systolic failure (New York Heart Association class III-IV, left ventricular ejection fraction [LVEF]