Meme kanserinde IGN 3 gen ekspresyonu ve rolü
ING3 gene expressi̇on and its role at breast cancer
  1. Tez No: 377077
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KALENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Meme kanseri kadınlarda en yaygın görülen kanserdir. Kanserden ölümler içinde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Kanser oluşumunda, onkogenlerin yanı sıra tümör-baskılayıcı genler de rol oynamaktadır. ING tümör süpresör gen ailesi son on yıl içinde keşfedilmiş olup ING1-5'e kadar 5 farklı gen tespit edilmiştir. Hücre transkripsiyon düzenlenmesi, hücre bölünme döngüsünde kontrol, DNA tamiri, apoptozis gibi görevleri bulunmaktadır. ING3 geni şu ana kadar meme kanserinde ekspresyonu çalışılmayan bir gen olması nedeniyle biz de bu genin meme kanseri olan hastalardaki ekspresyonunu çalışmayı ve bunun neticesinde bu ilişkinin olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza meme kanserli 46 kadın hasta alındı. Median yaş 49 saptandı. Hastalardan elde edilen tümör dokusu ve sağlıklı meme dokusu örneklerinden elde edilen ING3 gen ekspresyonu çalışılmış olup hastaların patolojik ve histolojik parametreleri ile değerlendirildi. 46 hastanın tümör dokusunda ve normal dokusunda ING3 gen ekspresyonu çalışıldı. Tümörlü doku ve normal dokuda ING 3 gen ekspresyon oranları karşılaştırıldığında tümörlü dokuda oran yüksek bulunmuş olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu ( p=0.001).
Özet (Çeviri)
Breast carsinoma is the most common malignancy of women. It is the most common cause of death by cancer after lung cancer. Tumor supressor genes play a role in existence of canser alongside oncogenes. ING gene family was discovered in last decade, there have been detected 5 types of the gene form ING 1 to 5. They have some roles such as regulation of transcription, control of cell cycle, repair of DNA and apoptosis. We aimed to study the expression of ING 3 gene in breast cancers and is there any relation between them due to the fact that there was any studies about ING 3 before. In our study, we enrolled 46 women patients with breast cancer. Median age was 49. The expression of ING 3 in cancer tissue of patients and normal breast tissue and their histological and pathological parameters were assessed. ING 3 gene expression in tumor tissue and normal tissue of 46 patients was studied. Statistically significant differance was found the expression of ING 3 gene between tumoral and normal tissues when it is compared ( p=0.001).