Demans hastalarında serum akut faz proteinlerinin ve IL-6 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evalution of serum acute phase proteins and IL-6 levels in patient with demans
- Tez No: 377100
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Demans, tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve sağlık giderlerinde oldukça büyük yer tutan bir hastalık grubudur. Alzheimer Hastalığı (AH), yaşlılarda en sık görülen demans nedenidir. AH'li beyin dokularının postmortem çalışmalarının sonuçları, AH'nin en önemli patolojik işaretleri olan senil plaklar ve nörofibriler yumaklarda, akut-faz inflamatuar reaktanlarının varlığını göstermiştir. Bu çalışmada, AH'li hastalar ve sağlıklı kontrol olgularının serum örneklerinde ölçülen periferal inflamatuar belirteç düzeyleri ile bilişsel fonksiyonlar ve hipokampal hacimler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. AH tanısı alan 65 yaş ve üstünde 24 hasta ve kontrol grubu olarak da yaş grubu uyumlu 24 kişi, prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Kognitif bozukluğun derecesi Standardize Mini Mental Test (MMT) ile değerlendirildi. 24 ve altındaki mini mental skorlar, kognitif bozukluk olarak kabul edildi. Serum C-Reaktif Protein (CRP) konsantrasyonları, spektrofotometrik yöntem ile klinik kimya cihazında ölçüldü. -1 ve -2 globulin düzeyleri, kapiller elektroforez tekniği ile serum İnterlökin-6 (IL-6) düzeyleri ise ELISA ile analiz edildi. İncelenen inflamatuar belirteçlerden (IL-6, α1, α2-globulinler, CRP, eritrosit sedimentasyon hızı [ESR] ve lökosit sayısı [WBC]) sadece IL-6 ve CRP düzeyleri açısından, iki grup arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Dementia is a group of diseases widespread all over the world and maintains a fairly large place in health care costs. Alzheimer Disease (AD) is the most common cause of dementia among older people. The results of postmortem studies of brain tissues with AD demonstrated that the presence of acute-phase inflammatory reactants in the senile plaques and neurofibrillary tangles that are the most imporant pathologic hallmarks of AD. 24 patients with AD who are 65 years and over age and 24 age-matched healthy controls were included in this prospective study. The degree of cognitive impairment were assessed by the Mini-mental State Examination (MMSE) test. 24 and below mini menthal scores are evaluated as cognitive disorder. Serum C-Reaktive Protein (CRP) concentrations were measured by spectrophotometric method on the clinical chemistry analyzer. 1- and 2-globulin levels were analyzed by capillary electrophoresis technique. Serum Interleukin- 6 (IL-6) levels were quantified by ELISA. Only in terms of IL-6 and CRP levels of the inflammatory markers analyzed (IL-6, α1, α-2 globulins, CRP, Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) and White Blood Cell (WBC)), the differences between the two groups was statistically significant.