Nöroloji yoğun bakım ünitesinde yatan iskemik inme olgularında serum glutamin düzeyinin ve oksidatif stres parametrelerinin inme şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of serum glutamine level and oxidative stress parameters with stroke severity i̇n ischemic stroke patients in the neurology intensive care unit
  1. Tez No: 873078
  2. Yazar: KÜBRA KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnme; vasküler nedenler dışında görünür bir neden olmadan fokal (veya global) serebral disfonksiyonun hızla gelişen klinik belirtileri ile karakterize bir durumdur. İnme risk faktörlerinin bilinmesi ve fizyopatolojisinin iyi anlaşılması, önleyici ve etkin iyileştirici stratejilerin geliştirilmesi için oldukça önemlidir. İskemik inme fizyopatolojisinde oksidatif stresin rolü bilinmektedir. Fakat oksidatif stresin inme şiddetini ne düzeyde etkilediği çok açık değildir. Bu sebeple çalışmamızda iskemik inme hastalarında oksidatif stres parametrelerinden TAS ve TOS düzeylerinin inme şiddeti ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. İnme hastalarında akut stres cevabının bir bileşeni olarak kan dolaşımında glukagon, katekolamin, kortizol gibi hormon seviyeleri yükselir, interlökinler ve akut faz proteinleri artar. Bu stres yanıtı kas ve yağ dokusunun katabolik yıkımına neden olur. Sonuçta artan proteoliz ile kas dokusundan glutamin gibi çeşitli aminoasitler salınır ve ihtiyacı olan diğer dokular tarafından hızla kandan alınır. Sentez hızı artan talebi karşılayamadığı için de kritik hastalarda glutamin eksikliği oluşabilir. Bu nedenle çalışmamızda iskemik inme tanılı hastalarımızda glutamin düzeylerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Haziran 2023 ile Kasım.2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi'ne iskemik inme tanısı ile yatırılan 50 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalardan yoğun bakıma kabul sırasında, yatışın 4. ve 10. günlerinde olmak üzere üçer kez kan numunesi toplandı. Numunelerden glutamin, TAS ve TOS düzeyi analizi yapıldı. Her hasta için inme şiddetini belirlemek amacıyla yoğun bakıma kabul sırasında NIHSS skoru hesaplanarak kaydedildi. Yoğun bakıma kabulde hastaların ortalama glutamin düzeyi 611.0 (±155.7) μmol/L olup normal aralıktaydı. Ancak hastaların %14'ünde (n=7) glutamin düzeyi düşük ( 930 μmol/L). Kritik hastalarda, hiperkatabolizmanın seyri neticesinde yoğun bakıma kabulden ziyade 4. ve 10. günlerde ölçülen glutamin düzeylerindeki düşüklük oldukça değerlidir. Hastaların %22'sinde (n=11) 4. ve/veya 10. günde glutamin seviyesi düşüktü (
Özet (Çeviri)
Stroke is a condition characterized by rapidly developing clinical signs of focal (or global) cerebral dysfunction with no apparent cause other than vascular causes. Knowledge of stroke risk factors and a good understanding of its physiopathology are crucial for the development of preventive and effective therapeutic strategies. The role of oxidative stress in the physiopathology of ischemic stroke is known. However, it is not clear to what extent oxidative stress affects stroke severity. Therefore, in our study, we aimed to examine the relationship between TAS and TOS levels, which are oxidative stress parameters, and stroke severity in ischemic stroke patients. As a component of acute stress response in stroke patients, hormone levels such as glucagon, catecholamine and cortisol increase in the blood circulation, interleukins and acute phase proteins increase. This stress response causes catabolic destruction of muscle and adipose tissue. As a result, various amino acids such as glutamine are released from muscle tissue by increased proteolysis and rapidly taken up from the blood by other tissues in need. Since the rate of synthesis cannot compensate the increased demand, glutamine deficiency may occur in critically ill patients. Therefore, we aimed to examine glutamine levels in patients with ischemic stroke. The study included 50 patients admitted to the Dicle University Faculty of Medicine, Neurology Intensive Care Unit between June 2023 and November 2023 with a diagnosis of ischemic stroke. Blood samples were collected from all patients three times, on intensive care unit admission and on the 4th and 10th days of hospitalization. Glutamine, TAS and TOS levels were analyzed. To determine the severity of stroke, the NIHSS score was calculated upon admission to the intensive care unit. On admission to the intensive care unit, the mean glutamine level was 611.0 (±155.7) μmol/L, which was within the normal range. %14 (n=7) of patients had deficient (930 μmol/L) on admission. As a result of the course of hypercatabolism in critically ill patients, glutamine deficiency on days 4 and 10 of hospitalization rather than admission to the ICU is highly valuable. In 22% of patients (n=11), glutamine levels were low (