Time-lapse görüntüleme tekniği ile öploid ve anöploid insan embriyolarının karşılaştırmalı kinetik analizi
Comparative kinetic analysis of euploid and aneuploid human embryos using time-lapse imaging
- Tez No: 377108
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ, PROF. DR. İMER OKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Embriyonun kromozom sayısının belirlenmesinde kullanılan tekniklerdeki gelişmeler (örn. array Komparatif Genomik Hibridizasyon (aCGH)) ve sürekli embriyo izleme sistemlerinin IVF laboratuvarlarında kullanılması morfokinetik verilerin genetik tanı ile birleştirilerek kıyaslanmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmamızın amacı, kendi IVF laboratuvarımızın koşullarına uygun, beşinci günde biyopsi uygulanmış embriyoların morfokinetik verilerini retrospektif olarak değerlendirerek normal (öploid) ya da artmış/ azalmış (anöploid) kromozom sayısını embriyoya genetik tanı yapmaksızın morfokinetik verileri kullanarak ne ölçüde öngörebileceğimizi araştırmaktır. Çalışmaya, beşinci günde trofektoderm biyopsisi uygulanmış 88 infertil çifte ait 336 embriyo dahil edilmiştir. Bu morfokinetik analiz kapsamında, insan embriyosunun sekiz hücreye bölünme zamanının (t8), beş hücreden sekiz hücreye geçiş zamanının (t8-t5), blastosist oluşumunun farklı evrelerinin (tSB, tB, tEB) ve laboratuvarımızda tanımlanmış olan klivaj senkronitelerinin (KS2-8 ve KS4-8) anöploid ve öploid embriyolar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiğini bulduk. Dolayısıyla, seçilmiş klivaj döngülerinin zamansal oranları, bu tez kapsamında sonuçlarını aktardığımız retrospektif kohort çalışmamızın bireysel analizini sağlamış ve bir anöploidi prediksiyon modelinin temellerini atmıştır. Her ne kadar önerilen bu algoritma kesin sonuç veren genetik testlerin yerini hiçbir zaman tutamayacak olsa da hem beşinci günde biyopsiye uygun kalitedeki blastosistler arasında önceliklendirme yapabilmek, preimplantasyon genetik tanı yaptıracak hastaya en doğru bilgiyi vererek ek maliyetin önüne geçebilmek açısından, hem de rutinde benzer kalitede olan blastosistler arasında morfoljik seçimin ötesine geçerek kinetik bir ayırımı sağlaması yönünden embriyo seçimine fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent technical improvements in the numerical investigation of human chromosomes (e.g. array Comparative Genomic Hybridization (aCGH)) and the use of time-lapse imaging systems in IVF laboratories have allowed the comparative analysis of morphokinetic data and genetic diagnoses. The aim of our study was to create and evaluate the predictive capacity of an aneuploidy model using retrospectively the morphokinetic data of embryos generated in our IVF laboratory conditions and biopsied on day 5 of their development. A total of 336 embryos belonging to 88 infertile couples, biopsied on day 5 and finally genetically diagnosed as being euploid (normal number of chromosomes) or aneuploid (gain or loss of chromosomes) were included in the study. In the framework of this mophokinetic analysis of human embryos, the time to achieve eight cells (t8), the time from five to eight cells (t8-t5), different stages in blastocyst development (tSB, tB, tEB) and expressions of cleavage synchronicity (CS2-8 and CS4-8) developed in our laboratory showed a clear statiscal difference between aneuploid and euploid embryos. Therefore, ratios based on selected cleavage cycles allowed in this retrospective cohort study a personalized analysis of aneuploidy rates and layed the foundations of an aneuploidy prediction model. Although this proposed algorithm can never replace genetic techniques giving an exact diagnosis, it can aid in the prioritization of good quality blastocysts to be biopsied, in the information to patients who want to have a preimplantation genetic diagnosis and avoid additional costs. Also, in the daily routine of IVF laboratories the model can help in choosing embryos of the same quality kinetically and to go beyond morphology.