Time-lapse (Tam zamanlı görüntüleme sistemi) ile takip edilen IVF sikluslarında, teratozoospermi ile normozoospermi vakalarının embriyo morfokinetiğinin retrospektif karşılaştırılması
  1. Tez No: 445585
  2. Yazar: ÖZGE BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ICSI sikluslarında sperm morfolojisi ile fertilizasyon, gebelik oranı ve embriyo kalitesinin ilişkisini araştırmak ayrıca sperm morfolojisi ile erken yarıklanma yüzdesini karşılaştırmaktır. Materyal Metod: Reprospektif olarak planlanan çalışmaya 60 infertil çift alınmıştır. Azospermik hastalar çalışmaya dahil edilmezken kadın yaşı 40 ın altında tutulmuştur. Sperm morfolojisi hematoksilen yöntemiyle boyanan preperatlar Kruger kesin kriterlerine göre değerlendirilmiş % >4 normal morfolojili spermi olanlar normal kabul edilmiştir. Fertilizasyon 16-18. Saatte 2 pronukleus olarak kabul edilirken , embriyo kalitesi embriyoların 3. günde morfolojik olarak fragmentasyon veya eşit dağılılmlı olma durumuna göre grad 1,2,grad 3 olarak klasifiye edilmiştir. Sonuç: Normal gruptaki fertilizasyon oranı yüzde 53 iken anormal grupta yüzde 40 bulunmuştur.Bu gruplar embriyo kalitesi olarak karşılaştırıldığında normal grupta grad 1 embriyo ortalaması 36 iken grad 2 embriyo ortalaması 36 ve Grad 3 embriyo ortalaması 29 dır.Anormal grupta ise grad 1 embriyo ortalaması 35 ,grad2 embriyo ortalaması 37,grad 3 embriyo ortalaması 26 dır. Erken yarıklanma yüzdesi ile sperm morfolojisi arasındaki oran normal grupta n< 4 iken yüzde 53 n>4 iken yüzde 47 dir. Anormal grupta ise , n< 4 iken 56 n>4 iken 44 olarak saptanmış ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak gebelik oranlarına baktığımızda sonuç deney grubumuzda yüzde 45 kontrol grubumuzda 55 dir. Son olarak yapılan transferler sonucu erken yarıklanan embriyolarla ve sperm morfolojisi normal ve anormal olan sperm gruplarını karşılaştırdığımıza gebelik yüzdesinin anlamlı olarak katkı sağladığını gördük. Tartışma:Bu çalışmada sperm morfolojisi ile fertilizasyon, embriyo kalitesi ve erken yarıklanma yüzdeleri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between fertilization, pregnancy rate, and embryo quality with sperm morphology in ICSI (Intracytoplasmic sperm injection) cycles. Also, to compare early cleavage percentage with the sperm morphology. Material Method: 60 infertile couples were subjected to the retrospective study. Azoospermic patients not included in the study and female age was kept below 40 s. Sperm morphology whose preparates stained with hematoxylin method was evaluated to Kruger criteria; and accepted as normal those has a normal sperm morpholojy is bigger than 4%. Fertilization accepted as 2 pronuclei between 16th and 18th hours; embryo quality is classified as grade 1, 2 ,3 depend on the morphologically fragmentation or uniform distribution on third day. Early cleavage was evaluated based on the percentage of the patients who are transferred. Results: Fertilization rate was found to be 53% in the normal group however this value was 40% in the abnormal. While comparing the groups for the embryo quality; the following results were found; grade 1, grade 2 and grade 3 average to be 36%, 36% and 29% respectively in the normal group and 35%, 37% and 26% percent respectively in the abnormal group. The ratio between early cleavage rate and sperm morphology is 53 percent when n4 in the normal group. However; it is found 56% when n4 in the abnormal group showing that there is no significant relationship between them. Finally, when we analyse the pregnancy rate; we came up with the values of 45% in the result test group and 55% in the control group respectively. Conclusion: This study shows us that there is no significant relationship between sperm morphology and fertilization, pregnancy, embryo quality, early cleavage rates.