Sperm dondurma yöntemlerinin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of sperm freezing methods on pregnancy rates
- Tez No: 377107
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sperm kriyoprezervasyonu, spermatozoa elde edildikten sonra in vitro fertilizasyon (IVF) ya da intra sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) öncesi spermatozoaların dondurularak saklanması işlemidir. Spermin dondurularak saklanması hem yardımcı üreme tedavilerindeki başarıyı %10 arttırmış, hem de kemoterapi-radyoterapi, testis cerrahisi vb.'den önce, gelecekteki fertilitenin korunmasına katkıda bulunmuştur. Yaptığımız bu çalışmada İstanbul il sınırları içerisinde aylık ortalama 30'un üzerinde hastaya ICSI uygulanan ve dondurma imkanı olan 5 merkez görüşme yapılmak üzere ziyaret edildi. Anket usulu yapılan bu çalışmada, kliniklerdeki kullanılan sperm dondurma yöntemleri ve gebelik başarı oranları soruşturuldu. Kullanılan sperm dondurma mediumları ve dondurma yöntemleri kaydedildi. Çoğunlukla (%60) kullanılan dondurma yöntemi hızlı dondurma idi. Tüm kliniklerde yılda yaklaşık olarak % 4.7-5 oranında dondurulmuş sperm kullanıldığı ve bunların çoğunda (%60) kullanılan sperm dondurma ortamı ise Test Yolk buffer/ Irvine olarak belirlendi. Tüm kliniklerdeki ortalama gebelik oranları ve dondurulmuş sperm ile elde edilen ortalama gebelik oranları sırasıyla % 43 - 45 ve % 26 - 40 olarak belirtilmiştir. B, C, D kliniklerinde dondurulmuş sperm kullanılarak elde edilen gebelik oranı, normal sperm kullanılan yöntem ile yapılan gebelikten istatistiksel anlamlı olarak farklı olmadığı tespit edildi. A ve E kliniklerinde dondurulmuş sperm kullanılarak elde edilen gebelik oranı, normal sperm kullanılarak elde edilen gebelikten istatistiksel anlamlı olarak azdır. Sonuç olarak, çalışmamızda değişik dondurma yöntemlerinin ICSI başarısı üzerine farklı etkisi olduğu net olarak gösterilememiştir. Bunun nedeni, bu çalışmada klinikler arasında sperm kalitesi hakkındaki bilginin eksik olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Sperm cryopreservation is the process of sperm cryopreservation after spermatozoa procurement before IVF (In Vitro Fertilization) or ICSI (Intra Cytoplasmic Injection) procedure. Sperm cyropreservation not only increased the success rate of assisted reproductive treament methods in the order of 10 % but also contributed to future fertility preservation after chemotherapy-radiotherapy, or tescticular surgery etc. Five different centers of cryopreservation with monthly turn-over of over 30 ICSI procedures have been questioned in İstanbul. In this study centers have been questioned regarding methods of sperm cryopeservation and rate of pregnancy sucess by using a predetermined questionnaire. Also, sperm freezing mediums and methods were recorded. The sperm freezing method was mostly (60%) quick freezing. Approximately 4,7 % to 5 % of sperm used was cryopreserved sperm and in most of them (60 %) sperm freezing medium was Test Yolk buffer/ Irvine. The average ovearall pregnancy rate and the average pregnancy rate obtained with frozen sperm were 43 to 45 %, and 26 to 40 %, respectively. No statistically significant difference was found between pregnancy rates obtained by using frozen sperm and normal sperm in B (LN2), C (Quick Manual), and D (Quick Manual) clinics. In A (Quick Manual) and E (Slow Manual)) clinics, pregnancy rate obtained by using frozen sperm was significantly less than that obtanied by using normal sperm. As a result, we could not show a clearly different effect of different freezing methods on success of ICSI in our study. This may be because of the lack of information regarding the quality of sperm in different clinics in this study.