İş kazalarında cezai ve hukuki sorumluluk
Civil and criminal liability in occupational accidents
  1. Tez No: 377114
  2. Yazar: SADIK AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP CİVİR ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Law, Accidents
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği öneminin, sanayileşmenin ve teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak artış göstermemesiyle birlikte; ucuz insan gücü çalıştırma, olumsuz çalışma koşullarındaki artış ile yeni sağlık ve güvenlik riskleri meydana gelmektedir. Tüm bunların bir sonucu olan iş kazalarındaki artış; bilinçsiz işverenlere ciddi sorumluluklar yüklemekte ve işverenleri ağır sonuçlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu tez çalışmasında İş kazasının İşverene yüklediği sorumluluklar, iş kazaları sonrasında cezai yaptırımlar ve yargılanma süreçleri ele alınmıştır. Genel anlamda, 4857 sayılı İş kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 5510 Sayılı SGK Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve Yargıtay Kararları ışığında tez çalışması oluşturulmuştur. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iş kazası kavramsal olarak irdelenmiş ve iş kazası unsurları belirlenmiştir. İkinci bölümde, iş kazalarında cezai sorumluluklar, kast ve taksir kavramları, yetkili mahkemeler ile yargı süreçleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, işverenin iş kazalarından doğan hukuki sorumluluğu Yargıtay kararları ışında incelenmiş ve aynı zamanda işverenin SGK ve Türk Borçlar Kanunu karşısındaki sorumlulukları ele alınmıştır. Yine ikinci ve üçüncü bölümde 6331 sayılı kanun gereği işverenin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alma yükümlülüğü ile iş kazası sonucu karşılaşabileceği cezai yaptırımlar ve yargılamalar bağdaştırılarak konuya açıklık getirilmiş ve tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety face new risks due to the increasing number of cheap labor force and poor working conditions whereas the importance of this discipline does not rise in direct proportion with industrial and technological developments. As a result, unconcscious employers are obliged to face with serious liabilities and consequences. Within the dissertation of this study, a.liabilities of the employer b.penal sanctions c.prosecution process to be applied after an occupational accident have been examined in detail by referring to the Law of Occupational Health and Safety, Law of Social Security 5510, Turkish Criminal Law 5237,Turkish Code of Obligations 6098, Supreme Court Decisions This study is divided into 3 parts as follows : Part 1: Occupational accidents are examined conceptually and relevant factors are defined. Part 2: Criminal liabilities posed by occupational accidents, concepts of intend and negligence, authorised courts and judicial processes are examined. Part 3: Civil liabilities of employers after occupational accidents are stated by referring to the Supreme Court's decisions and Employer's liabilities as per Social Security Regulations and Turkish Code of Obligations are discussed. In Part 1 and Part 2, the penal sanctions and prosecution processes to be faced after occupational accidents are explained by means of a link to the Employer's liability for taking health and safety measures as per Law 6331.