İnşaat sektöründe iş kazalarında hukuki sorumluluk
Legal liability in workplace accidents in the construction sector
- Tez No: 999587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektörü, yüksek risk barındıran ve iş kazalarının en sık yaşandığı sektörlerden biridir. Bu kazalarla ilgili hukuki sorumluluk, işverenler, yükleniciler, şantiye yöneticileri ve çalışanlar gibi birçok paydaşı ilgilendiren kritik bir konudur. İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyarak güvenli bir çalışma ortamı sağlamakla yükümlüdür. Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması, eğitimlerin eksikliği veya koruyucu ekipmanların sağlanmaması ciddi kazalara yol açabilir ve işverenleri hukuki ve mali sorumluluk altına sokabilir. Yükleniciler ve şantiye yöneticileri de güvenlik protokollerini uygulamamak veya denetim görevlerini ihmal etmek durumunda sorumlu tutulabilirler. İnşaat kazalarında hukuki sorumluluk idari, hukuki ve cezai sorumluluk olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir. İdari sorumluluk, düzenleyici kurumlar tarafından verilen para cezaları ve şantiye kapatma gibi yaptırımları içerir. Hukuki sorumluluk, yaralanan işçiler veya ailelerinin tazminat talepleriyle ortaya çıkar. Cezai sorumluluk ise ağır ihmal veya kusur sonucu ölüm ya da ciddi yaralanmalar meydana geldiğinde, sorumluların hapis cezası almasına kadar gidebilir. Hukuki riskleri en aza indirmek için şirketlerin kapsamlı iş sağlığı ve güvenliği programları uygulaması, düzenli denetimler yapması ve ilgili mevzuata tam uyum sağlaması gerekmektedir. Çalışanların bilinçlendirilmesi ve güvenlik kültürünün yaygınlaştırılması, iş kazalarını ve hukuki sorumlulukları önemli ölçüde azaltabilir. Sonuç olarak, inşaat sektöründe hukuki sorumluluk, işçilerin haklarının korunması ve sektör standartlarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the most hazardous industries, with a high rate of workplace accidents. Legal liability in such incidents is a critical issue that involves multiple stakeholders, including employers, contractors, site managers, and workers. Employers have a duty to ensure a safe working environment by complying with occupational health and safety regulations. Failure to provide adequate safety measures, training, and protective equipment can lead to serious accidents, resulting in legal and financial liabilities. Contractors and site managers may also be held accountable if they fail to enforce safety protocols or neglect their supervisory duties. Legal responsibility in construction accidents can be categorized into administrative, civil, and criminal liabilities. Administrative penalties include fines and worksite closures imposed by regulatory authorities. Civil liability arises when injured workers or their families seek compensation for damages through lawsuits. Criminal liability may apply if negligence or reckless behaviour leads to severe injuries or fatalities, potentially resulting in imprisonment for those found responsible. To mitigate legal risks, companies must implement comprehensive safety programs, conduct regular inspections, and ensure strict adherence to regulations. Raising awareness among workers and enforcing a culture of safety can significantly reduce accidents and associated liabilities. In conclusion, legal accountability in construction accidents is essential for protecting workers' rights and maintaining industry standards.