İş kazalarında işverenin öldürme suçundan cezai sorumluluğu
  1. Tez No: 823686
  2. Yazar: REŞİT TUFAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Genel olarak işverenin özel hukuktan kaynaklanan işçiyi gözetme borcunun bir yansıması olarak, işveren, İSGK'nın 4.maddesi ile işçi hakkında sağlık ve güvenliğine dair yükümlülük altına girmiştir. Şu halde işverenin önemli bir yükümlülüğü olan gözetim ve denetimin hiç ya da yeterli düzeyde bulunmaması nedeniyle meydana gelen kaza ve meslek hastalıklarından sorumlu olacağından kuşku bulunmamaktadır. Bu sorumluluk borçlar hukuku temeline dayanan özel hukuk yaptırımlarını beraberinde getirebileceği gibi kamu hukuku yaptırımlarını yani idari ve cezai yaptırımları da beraberinde getirecektir. Ceza hukuku açısından bakılırsa iş kazalarından kaynaklı cezai sorumluluk İSGK'da düzenlenmemiş olup; genel ceza hukuku burada da geçerlidir. Bu nedenle ölümlü veya yaralanmalı iş kazalarında kusurlu olan kişiler açısından TCK hükümleri uygulanacaktır. İş kazasına uğrayan bir işçinin bu nedenle ölümü halinde işveren açısından öldürme suçunun oluşup oluşmayacağı, oluşuyor ise“olası kast”la mı, ''ihmal suretiyle kasten“ mi, yoksa ”taksirle öldürme" suçunun mu oluşacağı hususunun her tipik olayın özelliğine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu itibarla iş kazası sonucu ölümlerde işverenin ceza hukuku karşısında sorumluluğunun derecesinin ne olacağı son derece önem ifade etmekte olup; hukuki bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, işverenin iş kazasında öldürme suçundan dolayı cezai sorumluluğu anlatılacaktır. Bu kapsamda öncelikle iş sağlığı ve güvenliği hukuku izah edilecek, daha sonra da işverenin iş sağlığı ve güvenliği açısından yükümlülükleri üzerinde durulacak ve daha sonra da cezai sorumluluk anlatılacaktır. Sonuç kısmında da tüm çalışma kısaca izah edilerek uygulayıcılara birtakım çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In general, as a reflection of the employer's duty to care arising from private law, employers have an obligation regarding the health and safety of workers under Article 4 of the Law on Occupational Health and Safety (LOHS). Therefore, there is no doubt that employers shall be liable for the accidents and occupational diseases that occur due to the lack of supervision and control, which is an important obligation, or not at a sufficient level. This liability may bring along private law sanctions based on the law of obligations, as well as public law sanctions, that is, administrative and criminal sanctions. From the point of view of criminal law, criminal liability arising from occupational accidents is not regulated in LOHS. Therefore, general criminal law applies to occupational accidents. For this reason, the provisions of the Turkish Penal Code shall apply to those who are at fault in accidents involving death or personal injury. In the event of the death of an employee due to an occupational accident, it should be evaluated, according to the nature of each typical event, whether the crime of murder was committed by an employer, and if it is, whether the crime was committed with“probable intent”,“intent by act of omission”or“recklessness ”. In this respect, it is critically important to determine the degree of employer's liability arising from occupational accidents involving death in the criminal law; and it emerges as a legal issue. In this study, the employer's criminal liability for the crime of murder in an occupational accident will be explained. In this context, firstly, occupational health and safety law will be interpreted, secondly, the employer's obligations in terms of occupational health and safety will be emphasized, and lastly, criminal liability will be explained. In the conclusion, the whole study will be re-explained briefly, and some suggestions will be presented to practitioners.