İş kazalarında işveren ve işveren vekilinin sorumluluğunun ceza hukuku boyutuyla değerlendirilmesi
Evaluation of the liability of the employer and the attorney's attorney in occupational accidents with the dimension of criminal law
- Tez No: 800038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada ve ülkemizde her yıl ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan sayısal olarak yüksek bir eşikte bulunan iş kazası vakaları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. İş kazalarının çoğunlukla sigortalının iş yerinde bulunduğu ve işini yürüttüğü sırada meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bunun dışında sigortalı; iş yerinde dinlenme halinde iken, iş yeri dışında iş görmekte iken veya işverence sağlanan taşıtta bulunduğu sırada kazaya maruz kalabilmektedir. Hatta daha da ötesi çocuğu bulunan kadın sigortalı çocuğuna süt vermek için kendisine ayrılan zaman diliminde kazaya uğrayabilmektedir. Sayılan durumlarda gerçekleşebilen iş kazalarında sorumluluk hali kazaya göre şekillenecek olup, bu şeklin ekseninde nedensellik bağına göre sigortalı, işveren veya üçüncü kişi yer alabilecektir. Mevzuata uyulmaması söz konusu paydaşlar için hukuki ve cezai sorumluluğu ortaya çıkaracaktır. Tamamen bitirilemese de minimize edilmesi için yürürlüğe konulan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal mevzuat bu noktada büyük önem arz etmektedir. Ortaya çıkışı oldukça eskiye dayanan iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, zaman içinde yaşanan teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte yeniden ele alınarak güncellenmiştir. İş kazalarının önlenmesi bakımından yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine uyulması, işverenlerin başı çektiği sorumluluk zincirinde iş kazasının meydana gelmesinde kusuru olan diğer paydaşlar, sigortalı ve üçüncü kişileri de ilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational accident cases, which are at a high numerical threshold resulting in death and injury, are frequently encountered in the world and in our country. It is possible to say that occupational accidents mostly occur while the insured is at the workplace and is carrying out her work. Apart from this, insured; While resting at the workplace, while working outside the workplace or while in the vehicle provided by the employer, he may be exposed to an accident. Moreover, a woman with a child may have an accident during the time allotted for her to give milk to her insured child. In case of work accidents that may occur in the above-mentioned cases, the liability status will be shaped according to the accident, and the insured, employer or third person may take place on the axis of this form, depending on the causal link. Non-compliance with the legislation will reveal legal and criminal liability for these stakeholders. The legal legislation on occupational health and safety, which was put into effect in order to minimize it, even if it cannot be completely completed, is of great importance at this point. Occupational health and safety legislation, which has a long history, has been reconsidered and updated with the technological and social developments experienced over time. Compliance with the current occupational health and safety legislation, especially employers, other stakeholders who have a fault in the occurrence of a work accident, are also related to the insured and third parties.