Lenfomalı hastalarda periferik kan CD4+ CD25+ FOXP3+ düzenleyici T hücreler ve klinik özellikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between peripheral blood CD4+ CD25+ FOXP3+ regulatory T cells and clinical characteristics of patients with lymphoma
- Tez No: 377125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÜNDÜZ, DOÇ. DR. OLGA MELTEM AKAY, DOÇ. DR. VİLDAN ÖZKOCAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Şermet, S. Lenfomalı hastalarda periferik kan CD4+ CD25+ FOXP3+ düzenleyici T hücre düzeyleri ve klinik özellikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2015. Lenfoma, lenf nodları ve ekstranodal lenfoid dokulardan kaynaklanan malign bir tümördür. Malign lenfoma başlığı altında iki hastalık incelenir: Hodgkin Lenfoma (HL) ve Non Hodgkin Lenfoma (NHL). Lenfoma ve immunsupresyon arasındaki ilişki son zamanlarda önemli bir tartışma konusudur fakat henüz net bir sonuç elde edilememiştir. Düzenleyici T hücreler (Treg) CD4+ CD25+ FOXP3+ olarak timustan köken alarak gelişirler ve dolaşımda yaklaşık %8-10 civarında bulunmaktadırlar. Çalışmamızın amacı lenfomanın patogenezinde sorumlu olduğu ileri sürülen immun baskılanmanın varlığını Treg hücrelerin durumu açısından değerlendirerek güncel tedavi geliştirme çabalarına katkı sağlamaktır. Bu çalışmada yeni tanı lenfomalı hastalarda CD4+ CD25+ FOXP3+ düzenleyici T hücre düzeyleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası dönemlerde değerlendirilmiş ve tedavi öncesi düzeylerle klinik özellikler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Akım sitometri kullanılarak periferik kan CD4+ CD25+ FOXP3+ Treg düzeyleri 21 HL, 40 NHL hastasında ve 30 kişilik sağlıklı kontrol grubunda ölçülmüştür. Hastaların ortalama Treg düzeyleri HL grubunda %3.79 (%2.31-%5.29), NHL grubunda %4.61 (%2.5-%8.28) ve kontrol grubunda %3.57 (%2.47-%4.35) olarak bulundu. Hastaların Treg düzeyleri kontrol grubuna göre daha yüksek saptansa da istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.09). HL grubunda Treg düzeyleri IPS, CRP, LDH ile pozitif, albumin ve ALS ile negatif ilişkili bulundu. HL grubunda erkek cinsiyette ve sigara içenlerde Treg düzeyleri daha yüksekti. NHL grubunda Treg düzeyleri evre, IPI, CRP, LDH ile pozitif ilişkili albumin, ALS ve sağkalım süresi ile negatif ilişkili saptandı. Mevcut bulgularla çalışmamız bazı klinik ve laboratuvar kötü prognostik parametrelerle ilişkili bulunduğundan lenfomada Treg hücrelerin immunsupresif etkisini destekler gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Şermet, S. Assessment of the relationship between peripheral blood CD4+ CD25+ FOXP3+ regulatory T cells and clinical characteristics of patients with lymphoma. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine Medical Speciality Thesis in Department of Internal Medicine, Eskişehir, 2015. Lymphoma is a malignant tumor of lymph nodes and extranodal lymphoid tissues. Malignant lymphoma can be divided into two groups: Hodgkin Lymphoma (HL) and Non Hodgkin Lymphoma (NHL). Recently, the relationship between lymphoma and immunsuppression is a debate however there are no clear results. CD4+ CD25+ FOXP3+ regulatory T cells are derived from thymus and found in approximately 8-10% in circulation. The aim of our study is to add new insights to current lymphoma treatment by showing the relationship between Treg cells and immunsupression which is proposed to be responsible in lymphoma pathogenesis. In this study, our purpose is to assess the levels of CD4+ CD25+ FOXP3+ regulatory T cells before and after treatment in newly diagnosed patients with lymphoma and find a relationship between Treg levels and clinical characteristics. In our study by using flow cytometry the percentages of CD4+ CD25+ FOXP3+ Treg in peripheral blood of 40 NHL, 21 HL newly diagnosed patients and 30 healty controls were evaluated. The peripheral blood Tregs were 3.79% (2.31%-5.29%), 4.61% (2.5%-8.28%), 3.57% (2.47%-4.35%) in HL, NHL and healty controls, respectively. The peripheral blood level of Treg was higher than healty controls in HL and NHL patients, but the difference was not statistically significant. Treg level of HL patients was positively correlated with IPS, CRP, LDH and negatively correlated with albumin and ALS. The peripheral blood Tregs was significantly higher in male HL patients and smokers. Treg level of NHL patients was positively correlated with stage, IPI, CRP, LDH and negatively correlated with albumin, ALS and survival. The relationship between Tregs and clinical and laborotory poor prognostic parametres supports the immunsupresive effects of Tregs in lymphoma.