Psoriazis hastalarında serum d vitamin düzeyi ve darbant ultraviole B fototerapisinin bunun üzerinde etkisi
Serum vitamin D status and effect of narrowband ultraviolet b phototherapy on it in psoriatic patients
  1. Tez No: 377124
  2. Yazar: SEYAMAK SALEKY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NURHAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
D vitamin üretimi ciltte 290-315 nm dalga boyunda güneş ultraviole B (UVB) radyasyonu tarafından indüklenir. Psoriazis tedavisinde yıllarca başarıyla kullanılan 311-313 nm dalga boyları bu spektrumun ortasında yer almaktadır. Bu çalışma (1) UVB fototerapinin psoriasis hastalarında serum 25(OH)D arttırabileceğini ve (2) darbant UVB'nin psoriatik lezyonlar ve hayat kalitesi üzerinde tedavi edici etkisini serum D vitamin düzeyini arttırarak gösterebileceğini araştırmak için planlandı. Çalışmaya toplam 49 orta ve şiddetli plak tip psoriazis hastası alındı. Hastalara haftada 3 kez olmak üzere darbant UVB tedavisi uygulandı. Serum 25(OH)D, kalsiyum, fosfor, paratiroid hormon (PTH) ve alkalen fosfataz (ALP) ve hasta psoriazis alan ve şiddet indeksi (PASI) skorları ilk maruziyet öncesi ve son maruziyet sonrası ölçüldü. Hastalardan ayrıca tedavi önce ve sonrasında Skindex-29 anketinin doldurulması istendi. Tedavi sürecini 32 hasta tamamladı. Tedavi öncesinde serum D vitamin düzeyi hiçbir hastada yeterli düzeyde değildi. UVB tedavisi serum 25(OH)D değerlerini belirgin şekilde 14.14 ± 6.70 (mean ± SD) den 46.42 ± 15.51'ye yükseltirken (p=
Özet (Çeviri)
Vitamin D production is induced by 290-315 nm wavelength of sun ultraviolet B (UVB) radiation in the skin. This spectrum contains the 311-313 nm wavelength which has been successfully used to treat psoriasis for years. The aim of this study was: (1) To investigate whether UVB Phototherapy was able to increase serum 25(OH)D levels in psoriatic patients. (2) To determine whether narrowband UVB may mediate its treating effects on psoriatic lesions and quality of life in psoriasis by elevating serum vitamin D levels. A total of 49 patients with moderate to severe plaque type psoriasis were included in this study. The patients received narrowband UVB therapy given three times a week. The concentration of serum 25(OH)D, calcium, phosphorus, parathyroid hormone (PTH) and alkaline phosphatase (ALP) and patients' psoriasis area and severity index (PASI) scores were measured before the first and after the last exposure. The patients were also asked to complete the Skindex-29 questionnaire before and after treatment. Thirty two patients finished the treatment course. Before the treatment serum D vitamin levels in non of the patients was in the sufficient range.